Kredi Notu Yükseltme

Kredi Notu Nedir?

Bankacılık ve finans sektöründe sunulan ürün ve hizmetler pek çok bireysel ve kurumsal tüketicilerin başvurmuş olduğu finansal bir işlemdir. Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesapları gibi ürün ya da finansal hizmetler bankalar tarafından tüketicilerin kullanımına açılırken aranan en önemli koşul kredi notudur. Ancak kişi ve kurumların bu ürün ve hizmetlerden yararlanabilmesi, banka ve kuruluşlar vermiş olduğu finansal desteğin geri ödemelerinin riskini en aza indirmek için de yüksek kredi notuna yani yüksek skor bandında olan müşteriler ile çalışmak istemektedirler.

Bankacılık ve finans sektöründeki ödeme performansları hakkında bilgi veren kredi notları borç ödeme disiplinlerine göre değişiklik gösteren, düşen ve yükselen bir değerdir. Kişisel finans geçmişini ifade eden bu kredi notları bireysel ve kurumsal borç ödeme alışkanlıkları ifade ederken sicilin incelenmesine de olanak sunmaktadır. Böylece kredi başvurularında bankalar tarafından ön onay süreci, kredi üst limiti, vade süresi gibi kredi kullanım koşullarının oluşmasına da yardımcı olmaktadır.

1 ila 900 arasında değişiklik gösteren kredi notları yukarıda da ifade edildiği gibi finansal yükümlülüklere karşı olan ödeme performanslarını ifade ettiği için, vadesi gelen borçların düzenli olarak ödenmesi durumunda yüksek skor bandına ulaştığını açıklayabiliriz. Bu duruma paralel olarak borçların ödeme düzenindeki aksaklıklar, yasal sürecin başlatılması, mevcut borç durumu, kredi kullanım sıklığı, kullanılan kredilerin özellikleri, vade süreleri, kredi kartı ve limitleri, kredi kartı ekstre ödemelerinin geciktirilmesi gibi negatif ödeme performansları ise kredi notunun düşmesine neden olmaktadır.

Sabit bir puanlama sistemi olmayan kredi notu finansal yaşamın sürdürülebilmesi için oldukça önemlidir. Özellikle acil nakit ihtiyaçlarında ve ticari ortaklıklarda sorgulanan kredi notu ve risk raporları bankalar ile ilişkilerin aksatılmadan sürdürülmesine ve ticari anlaşmalarda güvenilirliğin üst seviyede tutulmasına olanak sunduğu için düşük kredi notu sahipleri Kredi Notu Yükseltme yöntemlerine başvurmaktadırlar.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankaların ve finans kuruluşlarının bir referans notu olarak ele aldıkları kredi notları negatif ödeme performanslarında hızlı bir şekilde düşmektedir. Kredili bankacılık ürünlerine ait ödemelerin zamanında yapılmaması, kredi kullanım sıklığı, yeni kredili hesaplar ve mevcut borç durumu gibi pek çok etmenden etkilenen kredi notu hızlı bir şekilde düşüş gösterirken Kredi Notu Yükseltme işlemi belli bir sürece sahiptir.

Acil nakit ihtiyaçlar dahil tüm finansal yaşam içerisinde önemli bir yere sahip olan Kredi Notu Yükseltme teknikleri yine düzenli ödeme performanslarından geçmektedir. İlk olarak tüm mevcut borçların ödeme disiplinlerinin yeniden kazanılması gerekmektedir. Tüm kredili ürünlerin kapatılması kredi notunun olumlu olarak etkilenmesine yardımcı olmayacaktır. Bankalara son dönemde yapılmış olan düzenli ödeme disiplinlerinin ifade edilebilmesi için kredi taksitlerinin, kredi kartlarının dönem borcunun ve kredili mevduat hesaplarının vadelerinde ödeme yapılarak risk profilinin iyi bir skoraja yükseltilmesi mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra ek hesap ve düşük limitli kredi kartı kullanımı Kredi Notu Yükseltme yöntemleri içerisinde en iyi yanıt alınan prosedürdür. Vadesiz mevduat hesabına açılacak olan ek hesap üzerinden otomatik ödeme talimatı verilerek hem fatura ödemeleri geciktirilmemekte hem de bu tip düzenli fatura ödemelerinin bankacılık hizmetleri aracılığı ile yapılarak izlenmesi sağlanmaktadır. Ödemelerin de düzenli yapılması ile beraber kredi notunda daha hızlı bir yükselme elde edilebilmektedir.

Düşük limitli kredi kartları ise kredi notunu direkt olarak etkilemektedir. Giyim, gıda alışverişleri, akaryakıt harcamaları gibi pek çok günlük alışverişin kredi kartı üzerinden yapılarak finansal yaşam içerisine aktarılması bankalar nezdinde daha iyi ödeme performansı elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Böylece nakit alışveriş yapmak yerine yine bankacılık ürün ve hizmetlerinden düşük limitli kredi kartı sayesinde ödemelerin yapılarak kayıt altına alınmasına yardımcı olunmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise kredi kullanım sıklığı, başvuru yoğunluğu ve mevcut borç durumudur. Kredi Notu Yükseltme işlemlerinde ve kredi notu hesaplamalarında ödeme alışkanlıkları oldukça önemlidir. Ancak kredi kullanım yoğunluğu ve olmuşuz yanıtlanan kredi başvuruları da kredi notunu büyük bir ölçüde olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle Kredi Notu Yükseltme süreci içerisinde yeni kredi başvurusu yapılmamasına özen gösterilmelidir. Tüm bu ödeme disiplini sonrasında ödeme alışkanlıklarının kredi notuna yansıtılması ile birlikte kredi notunda hızlı bir yükseliş gözlemlemek mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.