Kredi Kartı Alma Şartları

Kredi Kartı Başvuru Şartları

Kredi kartları bankalar tarafından müşterilerine belirli limitler dahilinde tahsis edilmiş olan bir ödeme aracıdır. Kredili ödeme aracı olan bu kartlar alışverişlerde nakit taşıma ihtiyacı olmadan taksitli bir şekilde işlem yapılmasına olanak sunmaktadır. Mağazaya değil kredi kartı hizmeti alınmış olunan bankaya borçlanma olarak da ifade edilebilecek bu kredi kartları ile alışverişleri taksitli yapma olanağı elde edilirken, bankaları sunmuş olduğu kredi kartı kampanyaları, puanlar ve artı taksit imkanları ile bedava alışveriş yapabilme şansı da elde edilmektedir.

Tek çekimli alışverişlerin dahi taksitlendirilebildiği kredi kartlarının sunmuş olduğu ayrıcalıklı avantajlar sayesinde günümüzde pek çok tüketicinin birden fazla kart kullanıcısı olduğunu söylemek mümkündür. Ancak kredi kartlarının bankalar tarafından belirli limitler dahilinde tüketicilere tahsis edilmesi esnasında bir takım koşul ve kriterlere uyum sağlanması gerektiği de unutulmamalıdır.

Kredi Kartı Alma Şartları olarak ifade edilen bu koşullara uyum sağlayan her bir tüketici aylık gelir durumuna ve mevcut borç tutarına uygun olarak belirlenen limitler dahilinde ayrıcalıklı fırsatlardan yararlanabileceği kredi kartına ulaşabilmektedir. Günümüzde her bir bankanın kredi kartı alma koşulları birbirinden değişiklik göstermekle birlikte bu koşullar genel olarak aşağıda şu şekilde ifade edilebilmektedir.

Kredi Kartı Alma İşlemleri

Nakit taşıma problemini ortadan kaldıran kredi kartları ile günlük alışverişleri ayrıcalıklı yapmak isteyen tüm tüketiciler bankaların sunmuş olduğu dijital bankacılık kanalları aracılığı ile online kredi kartı başvurusu yapabilmektedir. Anında Kredi Kartı Alma işlemleri olarak da adlandırılan bu hızlı başvuru kategorilerinde talep edilen kişisel bilgilerin ve aylık gelir durumunun doğru olarak girilmesi ile birlikte hızlı bir şekilde kredi kartı sahibi olmak mümkündür.

Kredi kartı başvuruları esnasında değerlendirmeler anlık olarak gerçekleştirilmektedir. Genellikle banka müşterilerinin dijital bankacılık kanalları üzerinden yapmış olduğu başvurularda müşteriye ait finansal bilgiler sistemde kayıtlı olduğu için Kredi Kartı Alma Şartları değerlendirildiğinde başvuru sonuçları hızlı bir şekilde bildirilmektedir. Daha sonrasında bu değerlendirme ile birlikte başvuru sahibine tahsis edilecek kredi kartı limit bilgileri aktarılmaktadır. Bu bilgiler sonrasında da kredi kartının kullanıcıya ulaşması ile alışverişlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Şubeler ya da dijital bankacılık kanalları aracılığı ile yapılan kredi kartı başvurularında bankalar müşterilerinden Kredi Kartı Alma Şartları dahilinde bir takım kriterlere uyum sağlamalarını istemektedir. Bu şartlar içerisinde ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmayan kişilerde ise aile bireylerinden 18 yaşından büyük olan bir kimsenin kredi kartı sözleşmesini imzalaması talep edilebilmektedir.

Bankacılık kredili ürünleri içerisinde yer alan kredi kartlarında dikkat edilen bir diğer kriter ise kredi notudur. Kredi Kartı Alma Şartları içerisinde en önemli kriter olarak ele alınan kredi notları başvuru esnasında yapılan değerlendirmede ele alınan referans notlarıdır. Müşterilerin risk profilleri ve kredibilite durumları hakkında bilgi veren bu kredi notu iyi bir skor bandında ise en az riskli müşteri olarak nitelendirildiğinden kredi kartı başvuru işlemleri ön onay almaktadır.

Müşterilerin kullanımına açılan kredi kartları belli limitler dahilinde sunulan bir kredili ödeme aracı olduğu için bu ürünün geri ödemelerinin garanti altına alınabilmesi için belli bir gelir seviyesine sahip olunması gerekmektedir. Düşük limitler yerine daha yüksek limitli bir kredi kartı sahibi olmak istenildiğinde bankalar vermiş olduğu kredi limitinin geri ödemelerini rahatlıkla alabilmek için aylık gelirin belgelenmesini ve beyan edilmesini talep etmektedirler. Bu durum aktif banka müşterisi olan ve özellikle maaş müşterisi olan tüketiciler için geçerli değildir. Bankalar kendileri ile çalışmakta olan ve maaş müşterisi olan tüketicilere maaş hesabı açılmasının ardından maaşına oranla belirlemiş olduğu limitler dahilinde bir kredi kartı tahsis etmekte ve müşterisinin kullanımına açmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.