Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları

Kredi Neden Notum Sıfır?

Kredi notu acil nakit ihtiyaçlarında bankaların ve finansal kuruluşların ön eleme ve referans notu olarak ele aldığı bir finansal göstergedir. Bankaların ve finans kuruluşların dışında firmaların da bireysel müşterilerinin risk profilleri hakkında bilgi sahibi olmalarına ve müşterilerini tanımalarına olanak sunan kredi notları araç kiralamadan, beyaz eşya alımına hatta ticari ortaklığa kadar pek çok alanda aktif olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle pek çok bireysel müşteri alışverişlerinin ve ticari ortaklıklarının seyri hakkında bilgi edinmek istediklerinde bireysel kredi notu sorgulamaları yaptığını söylememiz mümkündür.

Kredi notu sorgulama işlemi esnasında pek çok tüketicinin Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları ile karşılaşmaktadır. Kredi notu hesaplamaları 1 ila 1900 aralığında değişen; tüketicilerin kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabına ait ödeme alışkanlıklarından borç durumlarına ve kredili ürün kullanım sıklığına göre yapılmaktadır. Tüketiciler 12 aylık borçlarını ödeme performanslarını tahmin etmek ve değerlendirmek amacı ile hesaplanan bu notlar herhangi bir finansal çalışması olmayan bireysel tüketicilerde sıfır olarak görüntülenmektedir.

Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notu Nedir?

Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları bireysel tüketicilerin bankalara ve finans kuruluşlarına yapmış olduğu müracaatlarda red yanıtı almasına neden olmaktadır. Herhangi bir finansal çalışması bulunmayan kişilerin sahip olduğu sıfır kredi notu, bireysel müşterilerin herhangi bir bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanmadığı ve risk profilleri hakkında bilgi sahibi olunmadığı anlamını taşımaktadır. Bu nedenle her bir tüketici için herhangi bir kredili ürünün kullanılmaması risksiz olarak gözetilse de bankalar borç ödeme disiplinleri hakkında bilgi sahibi olmadığı ya da sıfır kredi notuna sahip tüketicileri de riskli müşteri olarak değerlendirmektedir.

Kredi Notu Neden Hesaplanmamıştır?

Yukarıda da ifade edildiği gibi her bir tüketicinin kredi notu bulunmamaktadır. Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları içerisinde bulunan bu tüketicilerin kredi notlarının hesaplanmamasının bir takım nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerin dışındaki faktörler kişilerin risk raporu sorgulama işlemi sonrasında elde edeceği raporlarda yer almaktadır. Kredi notu hesaplanmaması nedenleri ise;

  • Bir tüketicinin 18 yaşından küçük olması
  • Kişinin 18 yaşından sonra kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı kullanmamış olması
  • 3 aylık ödeme dönemi sürecine sahip kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabının bulunmaması
  • Son 1 yıllık dönem boyunca aktif kredi kartı ya da kredisinin bulunmaması
  • Tüketicinin en az bir kredi hesabına ilişkin son 12 aylık dönem içerisinde “zarara atılma” ya da “varlık yönetim şirketine devir” durumunun bulunması
  • Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabına ilişkin son ödeme tarihi üzerinden 90 günü geçmiş ya da ödenmemiş borcun bulunması

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Referans notu olarak değerlendirilen kredi notları, 1 ila 1900 arasında müşterileri gruplandırırken 0 kedi notuna sahip tüketicilerin de bulunduğunu söylemek mümkündür. Kredi notu hesaplamalarında kredili ürün ödeme performansları, mevcut hesaplar ve borç durumları, yeni kredili ürün açılışları, kredili ürün kullanım sıklığı ve diğer fatura ödemeleri dikkate alınırken; herhangi bir finansal çalışması olmayan kişiler Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları ile karşılaşmaktadır.

Sıfır Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları sahiplerinin kredi notu yükseltme tekniklerini kullanarak iyi bir skor bandında yer almaları mümkündür. Bunun sonucunda da bankaların ve finans kuruluşlarının sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerden kesintisiz ya da herhangi bir kısıtlama olmadan yararlanabilme şansına sahiptirler. Sıfır kredi notuna sahip olan bir tüketicinin herhangi bir bankaya müracaat ederek kredili mevduat hesabı açılışı için müracaat etmeleri önerilmektedir. Bunun yanı sıra bloke teminatlı kredi ya da kredi kartı kullanarak da kredi notuna sahip olabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.