Bireysel İş Yeri Kredisi Alma

Bireysel İş Yeri Kredisi

Bireysel iş yeri kredisi, KOBİ’lerin ve girişimcilerin iş yeri yatırımları amacı ile ihtiyaç duymuş oldukları finansmanı sağlamak amacı ile verilen bir kredi türüdür. İş yerlerinin yatırımı ya da kullanım amacı ile satın alınabilmesi için bankalar tarafından gerçek veya tüzel kişilere verilmekte olan bu finansman desteğinin faiz oranları, kredi üst limitleri ve kredi kullanım koşulları bankaların çalışma politikaları çerçevesinde belirlenmektedir. Genellikle bankalar tarafından belirli dönemlerde kampanyalı olarak kullanıma sunulan bireysel iş yeri kredileri avantajlı olarak esnafların ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Girişimciler ve KOBİ’ler kullanım ya da yatırım amacı ile iş yeri almak istediklerinde ihtiyaç duymuş olduğu nakit ihtiyacını Bireysel İş Yeri Kredisi Alma işlemlerini yaparak karşılayabilmektedirler. Bu nedenle girişimcilerin ve KOBİ’lerin en sık tercih etmiş olduğu kredi ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kredinin koşulları her bankada değişiklik göstermekle birlikte genellikle satın alınacak iş yerinin ekspertiz değerinin oranları ele alınmaktadır. Ülke genelinde hizmet vermekte olan pek çok özel ve kamu bankası %50 ekspertiz değerinde kredi kullanımına olanak tanırken; bazı bankaların kredi kullandırım oranı %75’e kadar çıktığını söylemek mümkündür.

Hangi İş Yerleri Bireysel İş Yeri Kredisi ile Alınır?

Bireysel İş Yeri Kredisi Alma işlemleri için bir takım koşul ve kriterlerin sağlanması gerekmektedir. İlk olarak dikkat edilmesi gereken husus alınacak iş yerinin krediye uygun olup olmadığıdır. Yeni yapılmış iş yerleri yani gayrimenkuller bu kredi ile alınabileceği gibi devredilen yani kullanılmış iş yerleri için de bireysel iş yeri kredisinden yararlanılabilmektedir.

Bireysel iş yeri kredisinde ekspertiz değerinin de göz önünde bulundurulmasının ardından söz konusu iş yerinin kredi karşılığında ipotek edilmesi talep edilmektedir. Böylece bankalar vermiş oldukları yüksek tutarlı iş yeri kredisinin geri ödemelerini garanti altına almış olmaktadırlar. Ancak başvuru sahibinin ödeme gücünün ve performansının yani aylık gelir durumunun iş yeri kurma aşamasında yeterli olmaması halinde kredi kullanımı esnasında ipotek işlemine ek olarak kefil talep etme durumu da bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra proje süreci içerisinde olan iş yerleri için de Bireysel İş Yeri Kredisi Alma işlemi yapılabilmektedir. Günümüzde proje kapsamında olan iş yerleri için finansman desteği sunan bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar proje kapsamındaki iş yerleri için sağlayacak olduğu finansman desteğini üretici firmalar ile yapmış olduğu özel anlaşmalar ve protokoller çerçevesinde gerçekleştirdiğini ifade edebiliriz.

Kimler Bireysel İş Yeri Kredisi Alabilir?

Yukarıda da ifade edildiği gibi Bireysel İş Yeri Kredisi Alma işlemleri için bir takım koşullar bulunmaktadır. Kredinin alınabilmesi için söz konusu iş yerinin kredi kullanım şartlarına uygun olması ile birlikte başvuru sahibinin de gerekli koşulları sağlaması istenmektedir. Kullanım ve yatırım amacı ile alınacak iş yerlerinin kredi başvurularını gerçek ve tüzel kişiler yapabilmektedirler. Ancak söz konusu iş yeri yalnızca yatırım amacı ile alınacak ise bankalar başvuru taleplerini sadece gerçek kişiler tarafından kabul etmektedir. Ayrıca yatırım amacı ile alınacak iş yerleri için talep edilen krediler sadece Türk Lirası (TL) cinsinden verilmektedir.

Kullanım amacı ile alınacak iş yerlerine gerçek ve tüzel kişiler başvuru yapabilme şansına sahipken; Türk Lirası, USD ve EUR gibi yabancı para birimleri üzerinden kredi kullanabilmektedirler. Ayrıca kullanım amacı ile Bireysel İş Yeri Kredisi Alma işlemi yapıldığında krediler KKDF’den yani konut kredisi dışındaki tüm kredili ürünlerin işlemlerinde hesaplanmakta olan faiz oranları üstündeki fon masrafından muaf olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.