Akbank Güvenli Ödeme Sistemi

Akbank Güvenli Ödeme Sistemi Nedir?

Akbank bireysel kredi ürünleri ve geliştirmiş olduğu dijital bankacılık kanalları sayesinde müşterilerine ve diğer tüketicilere ayrıcalıkla avantajlar sağlarken ikinci el taşıt alımlarında güvenli ve en az riskli işlem yapabilme olanağını sağlayan Güvenli Ödeme Sistemi’ni geliştirmiştir. İkinci el motorlu taşıtların alım satım işlemleri esnasında nakit taşıma ve dolandırılma riskini ortadan kaldırmayı amaçlayan Akbank Güvenli Ödeme Sistemi, Türkiye Noterler Birliği işbirliği doğrultusunda tüm tüketicilerin kullanımına açılmıştır.

İkinci el motorlu taşıtların mülkiyeti ile satış bedellerinin eş zamanlı ve risksiz bir şekilde el değiştirmesine olanak tanıyan bu sistem, Akbank tarafından 7/24 tüm alım satım işlemlerinin kolaylıkla yapılmasına olanak sunmaktadır. Akbank müşterisi olunmasa dahi Akbank internet bankacılığı üzerinden güvenli ödeme sistemine başvuru yapılarak tüm alım satım işlemleri konforlu bir şekilde yürütülebilmektedir.

Güvenli Ödeme Sistemi Nasıl Kullanılır?

Akbank Güvenli Ödeme Sistemi satıcı tarafından ikinci el taşıtın ve alıcı ile ilgili bilgilerin sisteme girilmesi ile çalışmaktadır. Başvuru işlemi esnasında talep edilen bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi ile ilk başvuru oluşturulmuş olmaktadır. Daha sonrasında başvuru ile birlikte Akbank tarafından oluşturulan referans numarası satıcı ve alıcıya kısa mesaj olarak iletilmektedir. İkinci el taşıt alımlarındaki alıcı, banka tarafından iletilen referans numarası ile Güvenli Ödeme Sistemi’ne girerek ve sayfa içerisinde yer alan T.C. kimlik numarası ve cep telefonu gibi ek bilgileri de doldurarak işlemi sonuçlandırmaktadır.

Güvenli Ödeme Sistemi ile sonuçlanan işlemde taşıtın bedeli, satış işlemi noterde tescil ettirilmeden önce Akbank’a ait olan hesap numarasına referans numarası bilgileri girilerek gönderilmektedir. TR55 0004 6011 8488 8000 1013 58 IBAN numarasına SMS ile gelen referans notunun açıklamaya yazılarak tutarın iletilmesi ile para gönderme işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Daha sonrasında ise; alıcı ve satıcı noterde ikinci el araç tescil işlemlerini gerçekleştirmektedir. Tescil işleminin tamamlanması ile birlikte Akbank, alıcı tarafından yukarıda belirtilen IBAN numarasına gönderilen araç satış bedelini satıcıya aktarmaktadır.

İşlem esnasında satıcı ve alıcı Akbank Güvenli Ödeme Sistemi içerisine giriş yaparak ödeme işlemine ait süreci anlık olarak takip edebilmekte ve ödeme işleminin hangi aşamada olduğunu anlık görüntüleyebilmektedir. Bilgilerin yanlış olduğunun görüntülenmesi durumunda başvuru bilgilerinde değişiklik yapılamamaktadır. Bu nedenle oluşturulan başvurunun iptal edilmesi ve yeni başvurunun yapılması gerekmektedir.

İptal işlemleri ise tescil işlemlerinden önce yapılacak ise sistem üzerinden ve Akbank şubelerinden gerçekleştirmek mümkündür. Noter tarafından ikinci el motorlu taşıt satış sözleşmesine ilişkin noter makbuzu kesilmeden ve taşıtın alçı adına tescili gerçekleştirilmeden önce iptal işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Güvenli Ödeme Sistemini Kullanma Koşulları

Akbank Güvenli Ödeme Sistemi üzerinden ikinci el motorlu taşıt alım satım işlemlerini güvenli, konforlu ve risksiz bir şekilde gerçekleştirebilmek için Akbank internet bankacılığı içerisindeki “Güvenli Ödeme Sistemi”ne giriş yapmak yeterlidir. Bu sistem yalnızca noterler tarafından tescili gerçekleştirilen ikinci el taşıtların alım ve satım işlemlerinde kullanılabilmektedir. Akbank müşterisi olan ya da olmayan tüm herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilen bu sistem, alıcı ve satıcı tarafından kullanılabilmektedir. Alıcı ya da satıcının güvenli ödeme sistemine tanımlayacağı herhangi bir TL vadesiz hesabı bulunması yeterlidir. Ancak bu hesabın aktif ve blokesi olmamasına dikkat edilmelidir.

Tüm bunların yanı sıra Akbank Güvenli Ödeme Sistemi, ikinci el motorlu taşıt alım ve satım işlemlerinde kullanılabilirken, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yapılan tescil işlemleri ile sıfır kilometre araç tescil işlemleri ve hisseli alım satım işlemlerinde kullanılmamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.