KKB Risk Raporu Sorgulama

KKB Risk Raporu Alma

Bankacılık ürün ve hizmetlerine yapılan başvurularda bankalar ve finans kuruluşları bireysel ve kurumsal müşterilerinin belli bir kritere uyum sağlamasını istemektedir. Bu nedenle kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi ürünlere yapılan başvuru işlemlerinde ön eleme işlemi için kredi notu ve KKB Risk Raporu Sorgulama işlemi gerçekleştirmektedirler. Bu sorgulama sonrasında da vermiş oldukları ürün ve hizmetlerin geri ödemelerini garanti altına almış olmaktadırlar.

Kredi notu kişi ve kurumların borç ödeme alışkanlıkları ve kredibilite durumlarının analiz edilerek oluşturulduğu bir puanlama sistemidir. 1 ila 1900 arasında olan kredi notları banka müşterilerinin risk profilleri hakkında bilgi vermektedir. KKB risk raporu yani Kredi Kayıt Bürosu Risk Raporu ise; kişi ve kurumların kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ilişkin kayıtların bulunduğu rapordur. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişi ve kurumların yapmış olduğu tüm çalışmaların toplandığı bu rapor içerisinde yapılan düzenlemeler sonrasında elektrik, su, doğalgaz ve mobil hat faturalarının ödemeleri de görüntülenebilmektedir.

Kişilerin ödeme alışkanlıkları hakkında bilgi veren risk raporları bankalar nezdinde ön eleme niteliği olarak kullanılsa da yapılan ticaretlerde ve alışverişlerde risklerin azaltılması amacı ile de kullanılmaktadır. Ticaret riskinin azaltılmasını sağlayan KKB Risk Raporu Sorgulama işlemi ise Kredi Kayıt Bürosu sorgulama platformu, Findeks ve bankalar aracılığı ile online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Risk Raporu Sorgulama

Risk raporları tüm bankalardaki kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ilişkin borçları ve borç limitlerini tek bir yerden takip etmeyi sağlayan rapordur. Bu rapor kredi başvurularında, düzenli ödeme yapılacak olan alışverişlerde ve ticari anlaşmalarda referans olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle bireysel KKB Risk Raporu Sorgulama işlemi gerçekleştirilebildiği gibi farklı bir kişinin raporunu da sorgulamak mümkündür. Böylece alışverişlerde ve ticari anlaşmalarda risklerin en aza indirilmesine yardımcı olmaktadır.

Risk Raporu Sorgulama işlemi Türkiye Bankalar Birliği Risk Raporu Başvurusu ekranından gerçekleştirilebildiği gibi e -devlet ya da Findeks risk raporu sorgulama ekranı üzerinden de online olarak elde edilebilmektedir. Ayrıca bankaların sunmuş olduğu hizmetler dahilinde mobil bankacılık uygulamaları, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı üzerinden de risk raporu alma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ancak farklı bir kişinin risk raporunu almak için o kişinin işleme onay vermesi gerekmektedir. Bu işlem ise iki farklı yolla yapılabilmektedir.

Başkasına Ait Risk Raporu Alma

Başkasına ait KKB Risk Raporu Sorgulama işlemi iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilmektedir. Birinci yöntemde risk raporu sorgulanacak kişi Findeks internet sayfası ya da mobil uygulama üzerinden paylaşım ayarlarını kullanarak raporun paylaşılmasını istediği kişinin ya da kurumun vergi kimlik numarasını ya da T.C. kimlik numarasını tanımlaması daha sonrasında da işleme onay vermesi gerekmektedir.

Başkasına ait risk raporu alma işleminde uygulanacak diğer yöntem ise SMS yöntemidir. Bu yöntemde Findeks internet sayfası ya da mobil uygulaması üzerinden risk raporu alınması istenen kişinin bilgilerinin girilmesi ve kişiye SMS gönderilmesi sağlanmaktadır. SMS’in kişiye iletilmesi sonrasında onay verilmesi ile KKB Risk Raporu Sorgulama işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra Risk Raporu Teyit İşlemi ile ticari anlaşmalarda verilen risk raporlarının içeriğini doğrulamak mümkündür. Kredi Kayıt Bürosu risk raporu sorgulama ekranından teyit işlemi yapan kişiye özel bilgiler talep edilmektedir. Teyit edilecek risk raporuna ait özel bilgilerin de girilmesi ile sorgulama ekranında rumuzlarla birlikte görüntülenecek alanlar rapor üzerinde görüntülenmektedir. Rapor içeriğindeki rumuzlarla görüntülenen alanlardaki rumuzların aynı olması durumunda risk raporu doğrulanmış olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.