Ev Hanımlarına Kredi

Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?

Bankaların sunmuş olduğu kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi ürün ve hizmetlerden yararlanabilmek için bir takım koşul ve kriterlerin sağlanması istenmektedir. Bu koşullar bankalar tarafından sunulan finansal desteğin aylık eşit taksitler halinde geri ödemelerin yapılıp yapılmayacağı hakkında bir ön fikir sahibi olunmasına yardımcı olurken sunulan ürünün geri ödemelerinin garanti altına alınmasına da yardımcı olmaktadır.

Bu amaçla bankalara yapılan kredi başvurularında ilk olarak referans notu olarak değerlendirilen kredi notu sorgulaması yapılmaktadır. Kredi notu kişilerin kredibilite durumları ve ödeme performansları hakkında bilgi verdiği için bankalar başvuru sahiplerinin hangi skor bandında yer aldığına bakar iyi bir skoraja sahip ise olumlu yanıt vermekte ve ön onay sürecindeki kredi başvurusu işlemini değerlendirmeye almaktadır.

Kredi başvurularında ele alınan diğer önemli prosedür ise sigortalı çalışan ya da belgelenebilir bir gelire sahip olma durumudur. Alınan finansal aracın ödemelerinin yapılabilmesi için bu koşul kredi notundan sonra en önemli kriter olarak değerlendirilmektedir. Herhangi bir geliri olmayan tüketicilerin ya da aktif iş hayatında bulunmayan kimselerin gelirlerini belgeleyemedikleri için riskli müşteri olarak değerlendirildiğinden kredi başvuruları olumsuz yanıtlanmaktadır.

Ancak günümüzde bankalar çalışma politikalarında yapmış olduğu güncellemeler ve düzenlemeler doğrultusunda aktif iş hayatında olmayan Ev Hanımlarına Kredi seçeneği sunarak finansal yaşam içerisindeki ihtiyaç duymuş olduğu nakdi sağlayabilmektedir.

Ev Hanımları Nasıl Kredi Alabilir?

Bir kimsenin bankalara yapmış olduğu başvurularda riskli müşteri grubunda yer almaması yani yasal veya idari takibinin olmaması oldukça önemlidir. Bu gibi finansal yaşamı olumsuz etkileyen durumların olmaması halinde farklı prosedürler ile özellikle Ev Hanımlarına Kredi veren bankalar aracılığı ile kredi kullanılabilmektedir.

Ev hanımlarının kredi kullanmasına olanak sunan bu bankalar aktif iş hayatında bulunmayan ev hanımlarının talep ettiği kredili ürünün geri ödemelerini yapabileceği aylık gelirlerini belgeleyebilmesini istemektedir. Kira gelirinden nafakaya kadar değişiklik gösterebilen bu gelir kaynaklarının belgelenmesi ile birlikte herhangi bir banka şubesine giderek başvuru yapılabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra ev hanımının üzerinde kayıtlı bir mülkün olması ya da taşıtın bulunması halinde ipotek karşılığı kredi alabilmesine de olanak tanınmaktadır. Ayrıca düşük tutarlı ve kısa vadeli kredi taleplerinde kefil koşulu ile kredi kullanımları da ev hanımlarının başvurularına açılmıştır.

Tüm bu başvuru ve Ev Hanımlarına Kredi şartları her bir bankada değişiklik gösterebilmektedir. Ülke genelinde hizmet vermekte olan özel ve kamu bankaları ev hanımlarından eşin razısının bulunduğu bir belge talep edebilmektedir. Ayrıca ortak tapulu gayrimenkullerde ipotek işlemine ilişkin de onay ve rıza yazısı istenebilmektedir.

Ev Hanımlarına Kredi Çekme Yöntemleri

Aylık belgelenebilir bir gelire sahip olan ev hanımlarının kredi başvurusu öncesinde işlemlerinin onaylanması için bir takım teknikleri uygulaması önerilmektedir. Bankacılık ve finansal yaşam içerisinde herhangi bir çalışması bulunmayan ev hanımlarının risk profilleri ve kredi notları oluşmayacağı için ilk olarak bir mevduat hesabı açarak bu hesabı teminat göstermesi karşılığında düşük tutarlı kredi kartı kullanması önerilmektedir. Böylece finansal yaşam içerisinde aktif olarak çalışmalar yapması sağlanmaktadır. Kredi kartı ekstre ödemelerinin düzenli olarak yapılmasının ardından iyi bir puantaja sahip olması ile birlikte bankalar nezdinde en az riskli müşteri grubunda yer alacağı için kredi başvurusu esnasında olumlu yanıt alınması kaçınılmazdır.

Tüm bunların yanı sıra açılan mevduat hesabına her ay düzenli olarak yapılan para aktarımı ve bu hesabın kredi kullanımı esnasında teminat olarak gösterilmesi banka nezdinde güvenilirlik açısından olumlu bir profil oluşturmaktadır. Bu nedenle bankalara üst üste kredi başvurusu yaparak negatif müşteri grubunda yer almadan Ev Hanımlarına Kredi şartları ve yöntemlerini inceleyerek doğru finansal adımların atılmasına özen gösterilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.