Taşıt İpoteği ile Kredi

Taşıt İpoteği ile İhtiyaç Kredisi

Acil nakit ihtiyaçlarında bankaların ve finans kuruluşlarının sunmuş olduğu kredili ürünlere başvurulmakta ve finansman desteği alınmaktadır. Ancak talep edilen kredi tutarları, vade süreleri, kredi kullanım koşulları, kredi notu düşüklüğü, aylık gelir durumu ve mevcut kredili ürünler gibi kriterler nedeni ile kredi başvuruları olumsuz yanıtlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda bankaların sağlamış olduğu finansmana karşılık olarak teminat gösterilerek kredi kullanılabilmektedir.

İpotek karşılığı kredi olarak adlandırılan bu yöntem sahip olunan gayrimenkulün ya da taşıtın ipotek gösterilmesi sonrasında talep edilen kredi tutarının rahatlıkla kullanılması olarak ifade edilebilmektedir. Genellikle taşıtların ipotek gösterilmesi sonrasında kullanılan bu kredi işlemleri Taşıt İpoteği ile Kredi ya da ipotek karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi olarak adlandırılmaktadır.

Çekilen kredi için bankaya bir güvence vermek adına gerçekleştirilen bu işlem, yüksek tutarlı acil nakit ihtiyaçlarını karşılarken bankaların alacaklarını tahsil edebilme hususundaki tereddütlerini de ortadan kaldırmaktadır. Böylece söz konusu bireyin kullanılan krediyi geri ödeyememesi halinde güvence altına almış olduğu taşıt üzerinden işlem yapmaktadırlar.

Taşıt İpoteği ile İhtiyaç Kredisi Alma Şartları

Kredili ürün başvurularında bankalar başvuru sahipleri hakkında yapmış olduğu kredibilite sonrasında belirli teminatlar isteyebilmektedirler. Ayrıca yüksek tutarlı kredi başvurularında şube aracılığı ile yapılan müracaatlarda bizzat teminat gösterilerek kredi başvurusu yapılabilmektedir. Bu durumlarda taşıt ipotek edilerek kredi alınabilmektedir. Ancak bu kredi seçeneğinden yararlanabilmek için de bir takım koşulların sağlanması gerekmektedir.

İlk olarak talep edilen kredi tutarının ipotek edilen taşıtın değerinden fazla olmaması gerekmektedir. Bireysel yapılan başvurularda ise taşıtın söz konusu başvuru sahibinin üzerine olması istenmektedir. Düzenli ve belgelenebilir bir gelire sahip olunması ile birlikte Taşıt İpoteği ile Kredi alma işlemleri başlatılmaktadır.

İşlemler esnasında ipotek olarak gösterilen taşıtın bedeli araştırılmaktadır. Daha sonrasında aracın değerine göre çekilebilecek kredi tutarı hesaplanmaktadır. Talep edilen kredi tutarının taşıt değerinden fazla olmamasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde ipotek karşılığı kredi başvurusu da olumsuz yanıtlanabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise araç üzerinde haciz bulunmamasıdır. Taşıt üzerinde haciz ya da kredi bulunmuyor ise talep edilen kredi anında onaylanarak acil nakit ihtiyacı bankalar aracılığı ile finanse edilmektedir.

Taşıt İpoteği ile Kredi Veren Bankalar

Otomobil rehni karşılığı kredi olarak da adlandırılan Taşıt İpoteği İie Kredi seçeneği ülke genelinde hizmet vermekte olan pek çok kamu ve özel banka tarafından sunulmaktadır. Her bir bankanın çalışma politikaları gereği sunmuş olduğu kredi üst limiti, kullanılabilecek kredi tutarı ve vade süreleri birbirinden farklı olmakla birlikte ipotekli kredi işlemleri birbirleri ile aynıdır.

VakıfBank Taşıt İpoteği ile Kredi

İpotek Karşılığı ya da otomobil rehni ile ihtiyaç kredisi sunan VakıfBank, yüksek tutarlardaki ihtiyaçlarda taşıtların kullanılarak kredilerin kolaylıkla alınmasına olanak sunmaktadır. 36 aya varan vade seçenekleri ile 3 aylık dönemler halinde ya da değişken taksitler aracılığı ile geri ödeme yapılmasına olanak sunan bu kampanyada düzenli ve aylık gelire sahip olan ya da kredibilitesi iyi olan tüketicilere ayrıcalıklar sunulmaktadır. İhtiyaç kredisi karşılığında ipotek işlemleri yapılacak taşıtın kasko sigortası ise VakıfBank aracılığı ile yapılmaktadır. Kredi üst limiti ise; taşıtın marka, model ve tipine göre belirlenen değeri üzerinden %50 ile sınırlandırılmıştır.

Başvuru işlemi esnasında bankaya nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi aslı ile müracaat edilmelidir. İkametgah belgesi, başvuru sahibi adına kayıtlı olan en son tarihli elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturalarından herhangi biri, taşıtın ruhsatı ya da fotokopisi talep edilmektedir. Bu bilgi ve belgeler ile herhangi bir VakıfBank şubesini ziyaret ederek Taşıt İpoteği ile Kredi almak oldukça kolaydır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.