Kadın Girişimci Destek Kredisi

Kadın Girişimcilere Destek Kredileri

Ülke genelinde hizmet vermekte olan pek çok özel ve kamu bankası Kadın Girişimci Destek Kredisi paketleri ile sıfırdan iş kuran kadınların iş hayatına atılımlarını desteklemektedir. Özel avantajlara ve ayrıcalıklara sahip olan bu kredi destek paketleri ile ayrıcalıklı olarak iş kurabilmelerine olanak tanırken aynı anda kadın girişimci eğilimlerinin artmasını desteklemektedirler. Böylece kadınların aktif iş hayatında iyi bir şekilde rol almalarına olanak tanımaktadırlar.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenen kadın girişimciler vakıflar ve bankaların sunmuş olduğu güncel destek kredisi paketleri ile ciddi hibe destekleri almaktadırlar. Bu destek kredileri içerisinde ayrıcalıkla avantaj sağlayan bankalar ise kadın girişimcileri ve kadın girişimci sayısının artmasını destekleyerek özel faiz oranları ve vade süreleri ile uygun kredi olanakları sunmaktadır.

Kadın Girişimci Destek Kredisi Veren Bankalar

Kredi ve destek paketleri sayesinde ülke genelinde iş kuran kadın girişimci sayısında hızla artış gözlemlenmektedir. Kredi destek paketleri sağlayan KOSGEB devlet destekli hibe kredileri sunarken; KOSGEB dışında kalan TKDK’de yüksek tutarlı hibeler ile kadınların finansal ihtiyaçlarına destek sunmuştur. Ayrıca sosyal yardımlaşma vakıfları ile birlikte Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da kadın girişimcilerin iş kurmalarını sağlayan finansal destekler verilmektedir.

Tüm bu devlet destekli olarak sunulan krediler ya da destek paketlerinin yanı sıra ülke genelinde hizmet vermekte olan kamu ve özel bankalar aracılığı ile Kadın Girişimci Destek Kredisi kullanıma açılmıştır. Bu kredi seçenekleri sayesinde kadın girişimciler desteklenirken aynı anda finansal ihtiyaçları da giderilmektedir.

Halkbank Kadın Girişimci Destek Kredisi

Önce Halk, Sonra Bankayız sloganı ile çalışmalarını sürdürmekte olan Halk Bankası, Kadın Girişimci Destek Kredisi seçeneği ile ilk defa iş kuracak ya da işini kurmuş kadın girişimcilerin ihtiyaç duymuş olduğu finansmana hızlı bir şekilde ulaşmasına olanak tanımaktadır. Kadın girişimcilerin desteklenmesi, teşvik edilmesi ve cesaretlendirilmesini amaçlayan banka işini kurmuş kadın girişimciler için 100.000 TL, yeni iş kuracak ve işletme yaşı 6 ayı geçmeyen kadın girişimciler için ise 50.000 TL finansman sağlamaktadır.

6 ay ana para ödemesiz dönem ile birlikte 36 ay vade seçeneğine sahip olan bu kredi desteğinde ödemesiz döneme ait faizler 3’er ay ara ile tahsil edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra kadın girişimcilere mevcut kredi limitleri dahilinde asgari 5.000 TL kredili mevduat hesabı ve asgari 5.000 TL ticari kredi kartı limiti de tanımlanmaktadır.

Yapı Kredi Kadın Girişimci Destek Kredisi

Tüm kadın girişimcilerin iş hayatına atılmalarını destekleyen ve ilk adımlarında yanında olan Yapı Kredi bankası Kadın Girişimci Destek Kredisi seçeneği ile kredi üst limiti bulunmayan 36 ay vade süresine sahip finansman sağlamaktadır. Gerçek kadın tacirlerin ya da %51 veya üzeri hissesi kadın ortağa ait firmalar için kullanıma açılan bu finansman desteği kısa ve orta vadeli işletme sermayesinin ihtiyacını %50 indirimli dosya masrafı ile karşılanmasına olanak tanımaktadır.

Ayda bir, 3 ayda bir, 6 ayda bir ya da 3 aya kadar ödemesiz seçeneklere sahip olan bu finansman aracını tüm kadın girişimciler herhangi bir Yapı Kredi şubesini ziyaret ederek kullanabilmektedir. Her kullanımda güncel dosya masrafı üzerinden de %50 indirim uygulanmaktadır.

Türkiye İş Bankası Kadın Girişimci Destek Kredisi

Türkiye’nin köklü bankalarından olan Türkiye İş Bankası, ekonomiye katılmak isteyen kadın girişimciler için düzenlemiş olduğu Kadın Girişimci Destek Kredisi seçeneği ile özel kredi ve diğer ayrıcalıklardan yararlanma fırsatı sunmaktadır. Kadınların girişim planını rahatlıkla yapmasını sağlayan İş Bankası, gerçek kişi kadın tacirler ile %51 hissesi kadın ortağa ait firmalara veya üst düzey yönetici pozisyonlarında en az bir tane kadın yöneticiden oluşan ve en az %20 kadın ortaklığı olan kadın işletmelere söz konusu işletmelere ilişkin her türlü ihtiyaçların karşılanması için finansman sağlamaktadır.

Garanti BBVA Kadın Girişimci Destek Kredisi

Kadın girişimcilerin hayatlarını zenginleştiren girişimcilik seçenekleri sunan ve finansman desteği sağlayan Garanti BBVA, belli bir yatırım projesine sahip veya mevcut firmasını genişleterek uluslararası veya yerel piyasalarda yer almak isteyen kadın girişimciler için 60 aya varan vade seçeneklerinde ve özel faiz oranlarında finansman sağlamaktadır. Ayrıca sağlanan bu finansman desteğinin ödemelerini ve tahsilatlarını düzenleme imkanına sahiptirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.