Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Geçmiş dönemde yalnızca bankaların ve finans kuruluşlarının sorgulamasına açık olan kredili ürünlere ilişkin ödeme performansları Kredi Kayıt Bürosu tarafından sunulmakta olan kredi notu sorgulama platformu Findeks sayesinde tüm bireysel ve kurumsal müşterilerin de erişebileceği bir platform haline gelmiştir. Böylece her tüketici acil nakit ihtiyaçlarında satın alma gücünü karşılayabilmek için bankalara yapacak oldukları başvurular öncesinde hangi skor bandında yer aldığını görüntüleyerek işlem öncesinde fikir sahibi olabilmektedirler. Bu aşamada da pek çok tüketici Kredi Notu Kaç Olmalı sorusuna yanıt aramaktadır.

Kredi notu; kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi bankacılık ürün ve hizmetlerinin kullanımı ve ödeme alışkanlıkları hakkında bilgi veren bir referans notudur. Kişilerin finansal çalışmaları, borç ödeme disiplinleri ile oluşturulan bu notlar bir havuzda toparlanarak hesaplanmakta ve 1 ila 1900 arasında değişen puanlamalar oluşturulmaktadır. Bu nedenle her bireysel ve kurumsal müşterinin kredi notu ödeme performanslarına göre değişiklik göstermektedir.

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Yukarıda da ifade edildiği gibi kredi notu 1 ila 1900 arasında değişen bir puanlamalardan oluşmaktadır. Bu nedenle Kredi Notu Kaç Olmalı sorusuna yanıt vermeden kredi notları ve anlamları hakkında bilgi vermek gerekmektedir.

Bazı durumlarda 0 kredi notları ile karşılaşmak mümkündür. 0 kredi notu 5 yıllık süre içerisinde herhangi bir finansal çalışması olmayan kişileri ifade etmektedir. 1 ila 699 skor bandında bulunanlar ise finansal çalışmalarında düzensizlikler olan ve en riskli müşteri grubunda bulunan kişiler anlamını taşımaktadır.

700 ila 1099 skor bandındaki tüketiciler ise yine ödeme performansında düzensizlikler bulunan ve ayrıca aylık gelirine oranla yüksek tutarda kredi boru olanlardır. 1100 ila 1499 aralığındaki kredi notları ise çalışmalarında kısa vadeli düzensizlikleri bulunan tüketicileri ifade ederken aynı anda riskli grupta iken son dönem ödeme performanslarını düzeltmiş kişileri anlamını taşımaktadır.

1500 ila 1699 skor bandındaki kişiler ise en az riskli müşteri anlamını taşımaktadır. Genel olarak ödeme performansları düzenli olan ve mevcut borçlarını ödeyebilecek gelire sahip olan kişilerin sahip olduğu kredi notudur. 1700 ila 1900 arasındaki tüketiciler ise risksiz müşteri grubundadır. En iyi skor bandında olan bu tüketicilerin tüm ödeme performansları düzenli, borç tutarları ise gelirlerine kıyasla oldukça düşük olan müşterilerdir.

Yukarıdaki bu puanlama değerlendirmeleri bankaların çalışma politikalarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak Kredi Notu Kaç Olmalı sorusuna yanıt vermek gerekir ise en az riskli ya da risksiz müşteri grubunda ve skor bandında olunması tercih edilmektedir. Ancak sorunsuz bir şekilde kredili ürünlerden yararlanılmak isteniyor ise 1500 gibi iyi bir skor bandında olunması istenmektedir. Böylece bankaların sunmuş olduğu finansmanlardan düşük faiz oranları ve uzun vade süreleri ile de yararlanma avantajı elde edilebilmektedir.

Unutulmamalıdır ki 1500 ve üzeri kredi notuna sahip olmak kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması için yeterli bir kriter değildir. Talep edilen kredi tutarı, aylık gelir durumu ve aktif kredi toplamı başvurularda değerlendirmeye alınan diğer önemli unsurlardır. Ancak iyi bir skor bandında olan müşteriler için bazı prosedürlerde esnekliklere ve değişikliklere gidilebilmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı konu başlığı içerisinde ayrıca belirtmek gerekir ki ülke genelinde hizmet vermekte hizmet vermekte olan kamu ve özel bankaların çalışma politikalarınca belirlemiş oldukları kredi notu alt limitleri bulunmaktadır. Bu limitler talep edilen kredi tutarına, kredi türüne ve gelir seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Ancak kredi notu ne kadar iyi bir skor bandında ise başvurunun olumlu yanıtlanması ve diğer ayrıcalıklardan yararlanmak o kadar yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle finansal ve günlük yaşam içerisinde önemli bir yere sahip olan referans notu niteliğindeki kredi notlarının düzenli ödeme performansları ile iyi bir skor seviyesinde korunmasına özen gösterilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.