Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Bloke Teminatlı Kredi Kartı

Bankaların sunmuş olduğu kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesapları gibi finansmanlardan yararlanabilmek için belli koşul ve kriterlerin sağlanmış olması gerekmektedir. Belli bir gelir seviyesinde olunması, gelirin belgelenebilmesi, talep edilen ürünün üst limiti gelir ile belli bir oranda olması, mevcut kredili ürün ve borç tutarlarının yanı sıra iyi bir kredi notuna sahip olunması talep edilen kredili finansman aracının olumlu yanıtlanmasını sağlamaktadır.

Ancak kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabına ilişkin yaşanan borç ödeme disiplinsizlikleri, gecikmeler, idari ya da kanuni takip yaşanması gibi durumlar bankalara yapılan başvuruların olumlu sonuçlanmamasına yol açmaktadır. Kredibiliteyi olumsuz etkileyen mevcut borçların kapatılması halinde de kredi sicilinde bozulma yaşandığı için bankalar bu tip kimseleri riskli müşteri bazında nitelendirdiği ve kredi notu da düşük olduğu için başvurularını direkt olarak olumsuz yanıtlanmaktadır.

Finansal yaşantısında borç ödeme alışkanlıklarından dolayı kısıtlamalar yaşayan, kredi notu düşen ve tüm borçlarını kapatmış olmasına rağmen aktif çalışma düzenine geri dönemeyen kişiler iyi bir skor banına yükselmek ve finansal çalışmalarında iyileştirmeler yapabilmek için Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar aracılığı ile finansal çalışmalara başlayabilmektedir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Bloke Teminatlı Kredi Kartı, kredi kartı başvurusunun onaylanmaması halinde ya da kart başvurusu esnasında işlemin olumlu yanıtlanabilmesi için bankaya bir mevduat blokesi koydurma işlemidir. Bir Mevduat hesabı açılarak mevduat blokesi güvencesi ile kredi kartı alabilme işlemidir.

Diğer kredi kartı başvuru işlemlerinden farklı olan ve Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar aracılığı ile alınan bu kredi kartı türü, kullanım açısından diğer kartlardan farklı değildir. Ayrıca bankanın sunmuş olduğu avantajlardan, ayrıcalıklardan, taksitli alışveriş imkanlarından hatta puan kazanma gibi özelliklerden yararlanılabilmektedir.

Bloke teminatlı kredi kartı bireysel müşteri için kredi notunun yükseltilmesi ve finansal faaliyetlerin kısıtlanmadan devam etmesini sağlarken; banka nezdinde açılan mevduat hesabı ile kredi kartı limitinin geri ödemelerinin garanti altına alınarak riskin en aza indirilmesini sağlamaktadır.

Tüm bunların yanı sıra bloke teminatlı kredi kartında dikkat edilmesi gereken kart ekstrelerinin ödemeleridir. Bloke teminatlı kartlarda dönem borcunun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Bu kartlarda asgari ödeme prosedürü bulunmamaktadır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Bloke teminatlı kredi kartı başvuru süreci diğer kredi kartı başvuruları ile aynı sürece sahip değildir. Başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için 2021 Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar birebir müracaat edilerek başvuru yapılmalıdır. Müracaat işlemi esnasında bloke teminatı verilecek tutar nakit olarak bulundurulmalıdır.

Başvuru işlemi esnasında blokajlı kredi kartı işlemi onaylandığı takdirde bloke teminatı yapılacak olan mevduat hesabı açılışı yapılmaktadır. Hesap açılışı esnasında kimliğin beyan edilmesi yeterlidir. Ayrıca bazı bankalarda vadeli mevduat hesabı açılışı da yapılabilmektedir. Böylece müşteriler faiz geliri de elde edebilmektedirler.

Mevduat hesabının açılışı ile birlikte bloke teminatlı kredi kartı işlemi başlatılmaktadır. Bu işlem esnasında mevduat hesabına yatırılacak olan nakit kartın belirlenmesinde önemli bir faktördür. Daha sonrasında müşterinin yasal süreçte olup olmadığı kontrol edilerek bankaya verilen teminata bloke koymaktadır. Daha sonrasında da bloke koyulan tutarın %80’i oranında limitli bir kredi kartı müşterinin adına tanımlanmaktadır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar 2021

2021 yılı içerisinde Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar arasında pek çok özel ve kamu bankası yerini almaktadır. Ancak bloke teminatlı kredi kartı başvurusu yapan tüketiciler riskli grupta yer alması ve bu ürünün geri ödemelerinde problem yaşanılacağı düşündüğü için her bankanın bloke teminatlı kredi kartı işleminde değişiklik gözlemlenebilmektedir.

Ülke genelinde blokajlı kredi kartı veren bankalar içerisinde ise Yapı Kredi Bankası, Akbank, ING Bank, Kuveyt Türk ve Ziraat Bankası bulunmaktadır. Bu bankalara birebir müracaat ederek teminatlı kredi başvurusu yapılabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.