Çeyiz Hesabı 2021

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı

Evlenecek çiftler tarafından merak edilen ve Evlilik Kredisi ile karıştırılan Çeyiz Hesabı bir kredi ürünü değildir. Evlilik kredisi ürünü bir ihtiyaç kredisi türü olup, evlenecek olan çiftlerin düğün organizasyonundan eşya alışverişine kadar pek çok acil nakit ihtiyaçlarının özel ve kamu bankalar tarafından sunulan 36 aya varan vade seçeneklerine sahip finansman desteğidir. Çeyiz Hesabı 2021 ise çiftlerin devlet desteğinden yararlanılabilmek için kamu ve özel bankalarda açmış olduğu hesaplardır.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı evlenmeden önce en az 3 yıl boyunca hesapta birikilen tutara karşılık devlet ödeneği sağlayan ve ödemelerine evlilik akdinin gerçekleşmesinden sonra başlandığı bir “evlilik yardımı” olarak ifade edilebilmektedir. Bu çeyiz hesabı ile birlikte evlenecek olan çiftler üç yıl öncesinden düğün masrafları için birikimlerini yapabilirken; devletin vermiş olduğu destekten de yararlanma şansına sahip olmaktadırlar.

2021 Çeyiz Hesabı Özellikleri

18.04.2016 yılından itibaren Çeyiz Hesabı açtıran çiftler en az 3 yıl birikim yaptıktan sonra 27 yaşını doldurmadan evlenmesi sonrasında toplam birikiminin %25’i kadar devlet katkısı almaya hak kazanmaktadır. Ancak devlet katkısı birikim yapılan ödemelere göre değişiklik göstermektedir. Ancak evlilik tarihinden itibaren ilgili hesaptaki birikimin %25’ini geçememektedir.

Açılan Çeyiz Hesabı 2021 yılına oranla azami tutarı ve düzenli ödemelerdi alt – üst sınırları her yıl yeniden değerlendirilmekte; bu değerlendirme oranı kadar da arttırılmaktadır. Ayrıca düzenli ödemelere ilave olarak üst sınırın aşılmaması koşulu ile istenilen zamanda çeyiz hesabına para yatırmak mümkün olup, hesap açılışı esnasında 1 defaya mahsus olarak üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilmektedir.

Çeyiz hesabı evlenecek çiftler tarafından açılan bir hesap olarak düşünülse de ortak hesap olarak açılmamaktadır. Ancak evlenmeyi planlayan çiftler birbirinden ayrı olarak hesap açtırabilirler. Böylece her biri devlet katkısından ayrı olarak faydalanabilme hakkına sahiptirler.

Ayrıca yalnızca TL cinsinden açılabilmektedir. En önemli prosedür ise yalnızca bir kişi adına bir hesap açılışı yapılmasıdır. Birden fazla çeyiz hesabı açılamamaktadır. Açılan çeyiz hesabının başka bir transferi ve çeyiz hesaplarının birleştirilmesi söz konusu değildir. Tüm bunların yanı sıra çeyiz hesabındaki bakiyeyi asgari ödeme tutarının altına düşürmemek koşulu ile yılda 2 kez birikimden para çekebilme hakkı bulunmaktadır.

Çeyiz Hesabı 2021 koşulları çerçevesinde hesaba yatırılması gereken tutarların katılımcı tarafından düzenli olarak yatırılmaması durumunda devlet katkısını kazanma hakkını elde edememektedir.

Çeyiz Hesabı Hangi Bankalarda Açılır?

Çeyiz Hesabı 2021 şartları içerisindeki koşulları taşıyan çiftler devlet destekli evlilik yardımından yararlanabilmek için hem özel hem de kamu bankalarına müracaat ederek Çeyiz Hesabı Açma işlemi yaptırabilirler. Çeyiz hesabı açılacak kamu bankaları ve özel bankalar ise aşağıda yer almaktadır.

Çeyiz Hesabı açılabilen kamu bankaları;

  • VakıfBank
  • Ziraat Bankası
  • Halkbank

Çeyiz Hesabı açılabilen özel bankalar;

  • Garanti BBVA
  • Yapı Kredi Bankası
  • Türk Ekonomi Bankası
  • Türkiye İş Bankası
  • Şeker Bank

Kimler Çeyiz Hesabı Açtırabilir?

3 yıl birikim yaparak 27 yaşını doldurmadan önce evlenilmesi halinde toplam birikim üzerinden %25’lik oranda devlet katkısı elde edilmesine hatta ek olarak kâr payı getirisi de elde edilmesine olanak sunan Çeyiz Hesabı 2021 yılında da aynı koşulları ve şartları barındırmaktadır.

24 yaşını doldurmamış ve daha önce bir evlilik yapmamış Türk vatandaşları çeyiz hesabı açtırabilmektedirler. Ayrıca 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu 28. Maddesi kapsamında olan mavi kart sahipleri hesap açılışı yaptırabilmektedirler.

18 yaşından küçük olanlar veli ya da vasisi tarafından çeyiz hesabı açtırabilmektedirler. 18 yaşından büyük olanlar ise daha önce evlilik yapılmamış olunması koşulunu yerine getirmeleri halinde herhangi bir prosedüre takılmadan çeyiz hesabı açtırabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.