İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Eğitimden tatile, giyimden seyahate kadar pek çok bireysel harcamalarda sıklıkla tercih edilen ihtiyaç kredisi günümüzde pek çok tüketici tarafından sıklıkla tercih edilen bir finansman aracıdır. Bu finansman aracından banka şubeleri ve dijital bankacılık kanalları ile anında kredi alma kampanyalarını kullanarak yararlanmak mümkündür. Ancak bankalar sunmuş oldukları kredili ürünlerde tüketicileri bir takım değerlendirmelere tabii tutmaktadırlar.

Bankaların sunmuş olduğu ürün ve hizmetler yararlanabilmek için bir takım koşul ve kriterlerin sağlanmış olması gerekmektedir. Özellikle kredili ürünlerde bankalar vermiş oldukları nakdin geri ödemelerini garanti altına alabilmeleri ve riskin en aza indirilmesini sağlayabilmek için başvuru sahiplerini kredi kullanım koşulları ve kendi çalışma politikalarınca belirlemiş oldukları İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları dahilinde incelemeye almaktadırlar. Bu detaylı inceleme ve değerlendirme sonrasında ise kredi başvurularına olumlu ya da olumsuz yanıt vermektedirler.

İhtiyaç Kredisi Şartları

Tüketiciler tarafından en sık kullanılan ürünlerden biri olan ihtiyaç kredisinden acil nakit ihtiyaçlarında kesintisiz olarak yararlanabilmek için ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Kredi alt yaş sınırını geçen herkes bireysel ihtiyaç kredisi başvurusunu rahatlıkla yapabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları içerisinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus kredi notudur. Kredi notu müşterilerin derecelendirildiği bir referans notu olarak ele alınmaktadır. Yapılan başvurularda ve kredi taleplerinde ön eleme aracı olarak kullanılan bu puanlama sistemi, bireysel müşterilerin kredibilite durumları ve risk profilleri hakkında bilgi vermektedir. İyi bir skor bandına sahip olan müşteri güvenilir ve finansal çalışması iyi olan kişi olarak nitelendirildiği için başvuru işlemleri ön onay sürecinde olumlu olarak yanıtlanmaktadır.

Düşük kredi notu sahipleri ise başvurularından değerlendirmeye alınmadan olumsuz yanıt alarak talep ettiği kredi tutarını kullanamamaktadır. Düşük ve riskli bir skor bandında bulunan bireysel müşteri geri ödemelerinde problem yaşayan, mevcut borç ve kredi varlığı bulunan kişi olarak ele alındığından banka düşük kredi notu sahiplerini riskli olarak değerlendirmekte ve ihtiyaç kredisi başvurusunu direkt olarak olumsuz yanıtlamaktadır.

Kredili ürünler finansman desteği olduğu için bu ürünlerin geri ödemelerinin garanti altına alınması oldukça önemlidir. Bu nedenle İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları içerisindeki en önemli koşullardan biri ise belgelenebilir düzenli bir gelir sahibi olmaktadır. Kullanılan ihtiyaç kredisinin aylık geri ödeme planına uygun olarak ödenebileceğini garanti altına almak isteyen bankalar kredi kullanımı esnasında bireysel müşterilerinden aylık gelir belgesi ya da maaş bordrosu talep etmektedirler.

Gelir belgesi ve aylık gelir durumu geri ödemelerin garanti altına alınmasının yanı sıra kullanılabilecek kredi tutarının ve ödeme planının oluşturulmasına da oldukça önemlidir. Genellikle talep edilen kredinin aylık taksitinin iki katı kadar bir gelire sahip olunması gerekmektedir. Ayrıca devam eden bir kredi borcu bulunuyor ise, kullanılabilecek yeni kredinin tutarı da yine aylık gelir üzerinden hesaplanmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Çekerken İstenen Ek Bilgi ve Belgeler

İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları içerisinde bankaların çalışma politikaları çerçevesinde bir takım değişiklikler ya da ek bilgi veya belgeler bulunabilmektedir. Özellikle evli kişilerde bir gayrimenkulün ipotek edilmesi söz konusu ise söz konusu evli kişinin eşinden gayrimenkulün ipoteğine ilişkin onay yani yazılı izin belgesinin beyanı istenmektedir. Bankalar özellikle kredi notu düşük olan ya da yüksek tutarlı kredi başvurusunda bulunan kişilerde uygulamış oldukları ipotek karşılığı ihtiyaç kredisi ürünlerinde bu koşullara dikkat etmektedirler.

Günümüzde pek çok banka özellikle ihtiyaç kredisi işlemlerinde kefil talebinde bulunmamaktadır. Ancak kişinin aylık gelir durumu, mevcut borç tutarları ve talep edilen kredi tutarına ilişkin olarak kendi inisiyatifi ile birlikte kefil talebinde bulunabilmektedir. Kefil koşulunun sağlanması ve iyi bir skor bandına sahip olan kişinin kredi başvurusu esnasında kefil olması ile İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları yerine getirilmiş olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.