Halkbank KOSGEB Esnaf Kredisi

KOSGEB Halkbank KOBİ Finansman Kredisi

Halkbank ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB arasında imzalanan protokol ile Halkbank KOSGEB Esnaf Kredisi destek programı geliştirilmiştir. İmzalanan bu protokol kapsamında esnaflara uygun koşullarda finansal desteğin temin edilmesi, esnafların finansal sorunlarının çözülmesi, üretim, kalite ve standartlarının arttırılması, istihdam yaratmalarına olanak sunulması ve uluslararası seviyede rekabet etmelerinin desteklenmesi amaçlanmıştır.

Halkbank KOSGEB Esnaf Kredisi kapsamında KOSGEB’in veri tabanında kayıtlı olan ve aktif faaliyetlerine devam eden, KOBİ Beyannamesi güncel olan, KOSGEB’in sunmuş olduğu desteklerden yasaklı olmayan, girişimci işletmeler ve stratejik ve öncelikli sektördeki işletmeler KOBİ finansman kredisinden yararlanabilmektedirler.

Girişimci işletmeler, KOSGEB desteği ile finansmanı ile işletmelerini kormuş olan aktif ve faal işletmelerdir. Stratejik ve öncelikli sektördeki işletmeler ise; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı” kapsamından yararlanmış işletmeler ve bu işletmelerin sunmuş olduğu ürün ve hizmetleri alan işletmeler olarak ifade edilebilmektedir.

Halkbank KOSGEB KOBİ Finansman Kredisi Özellikleri

Halkbank ve KOSGEB arasında imzalanmış olan protokol kapsamında belirlenmiş hedef kitlenin kullanacak olduğu kredi desteğinin vade seçenekleri işletme ve makine teçhizat olarak değişiklik göstermektedir. KOBİ Finansman kredisindeki İşletme kredileri 12 ve 18 ay vade seçeneğine sahiptir. Makine Teçhizat Kredisi vade süresi ise 12,18, 24, 30 ve 36 ay vade seçeneklerine sahiptir. Kredi kullanımı sırasında bu vade seçeneklerinden herhangi birini tercih etmek mümkündür.

Halkbank KOSGEB Esnaf Kredisi kredi limiti ise girişimci işletmeler ve stratejik ve öncelikli sektördeki işletmelere göre farklılık göstermektedir. Girişimci işletmeler azami 50.000 TL’ye kadar kredi limitine sahipken, stratejik ve öncelikli sektördeki işletmeler için kredi limiti azami 500.000 TL’dir.

Tüm bunların yanı sıra girişimci işletme sahibinin genç, kadın, gazi, engelli ya da birinci dereceden şehit yakını olması halinde kredi üst limiti 70.000 TL olarak uygulanmaktadır.

KOBİ Finansman Kredisi Destek Puanı

Halkbank KOSGEB Esnaf Kredisi özelliklerinde olduğu gibi yıllık faiz oranlarına uygulanacak kredi destek puanları da girişimci işletmeler ve stratejik ve öncelikli sektördeki işletmelere göre değişiklik göstermektedir. Girişimci işletmeler için yıllık faiz oranlarına uygulanacak destek puanı 10’dur. Stratejik ve öncelikli sektördeki işletmeler için yıllık faiz oranına uygulanacak destek puanı ise 12’dir. Ayrıca makine teçhizat kredisinde yerli makine ve teçhizat alımlarında, stratejik ve öncelikli sektördeki işletmelere 2 ilave puan verilmektedir.

Halkbank KOSGEB Esnaf Kredisi Başvurusu

Halkbank KOSGEB Esnaf Kredisi başvurusu işlemi öncesinde ilk olarak kredi programlarından yararlanılabilmesi için KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir. Kayıt işlemleri tamam olan işletmelerin ise veri tabanındaki bilgilerinin güncel olması ya da güncellenmesi istenmektedir. Bu işlem esnasında işletmelere ait genel bilgiler talep edilmektedir. KOSGEB’e verilecek olan beyanların ve bilgilerin eksik ya da yanlış olması halinde hukuki ve mali sorumlulukların tümü işletmelere aittir.

Kayıt ve bilgi güncelleme işlemlerinin tamamlanmasının ardından KOSGEB veri tabanında kayıtlı olan firmalara verilmekte olan faiz desteği sağlayan yeni kredi programları, kredi programlarının başvuruları ve başvuru koşulları ya da diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için herhangi bir Halkbank şubesini ziyaret etmek yeterlidir.

Başvuru işlemi sonrasında Halkbank kurumsal internet şubesi üzerinden ya da Halkbank mobil uygulaması aracılığı ile Halkbank KOSGEB Esnaf Kredisi başvuru sonuçlarını ve bilgilerini görüntülemek, vadesi gelen ya da gecikmiş olan tüm taksitleri inceleyerek yine aynı uygulama üzerinden ödemek mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.