Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks Nedir?

Finansal çalışmaların kolaylıkla anlık olarak takip edilmesine olanak sunan Findeks, ülkenin önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş tarafından hayata geçirilmiştir. Kişi ve kurumların finans sektöründeki referans puanlarını ve kredibilitelerini analiz eden bu sistem, Findeks Kredi Notu Öğrenme işlemi ile kişilerin ve kurumların finansal durumları, itibarları ve risk profillerini görüntüleyebilme olanağı sunmaktadır.

Finansal durumun kontrol altında tutulmasına yardımcı olan Findeks, sahip olduğu gelişmiş kimlik doğrulama alt yapısı ile güvenli bir şekilde sorgulama işleminin yapılmasına olanak sunmaktadır. Kimlik bilgilerinin yalnızca bireysel doğrulama yöntemleri ile teyit edilmesine ve bankalarda bulunan kayıtlı cep telefonu ile doğrulanmasına olanak tanıyan ara yüzü ile güvenli bir şekilde işlem yapılabilmektedir.

Bireysel ve kurumsal finansal hizmet platformu olarak da adlandırılan Findeks Kredi Notu Öğrenme sistemi üzerinden bankalar ve diğer finansal kurumlardaki krediler, borç limitleri ve kredi notlarını takip ederek finansal çalışmalar düzenli olarak kontrol altında tutulabilmektedir.

Findeks Kredi Notu

Bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanılması aşamasında bir referans notu olarak değerlendirilen kredi notu kişi ve kurumların borç ödeme olasılıklarının tahmin edilebilmesi amacı ile tasarlanmış ve hesaplanmış bir puanlamadır. 1 ila 1900 arasında değişkenlik gösteren bu notlar yalnızca bankalara yapılan başvurularda değil, günümüzde ev ve araç kiralamalarından beyaz eşya ve cep telefonu alışverişlerine kadar pek çok alanda risk profili açısından sorgulanmaktadır.

Kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesapları ve diğer kurum ödemelerinin hesaplamaları sonrasında oluşan kredi puanları borç ödeme alışkanlıklarını ve disiplinlerini ifade ettiği için pek çok tüketici bireysel kredi başvurularında ya da ticari ortaklıklarda kendi Findeks Kredi Notu Öğrenme işlemini ya da başkasının kredi notunu sorgulama işlemini gerçekleştirerek finansal yaşamı hakkında tahminler yürütebilmektedir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Kredili ürün ödeme performansları, mevcut hesap ve borç durumları, yeni kredili ürün açılışları, kredi kullanım yoğunluğu ve diğer cep telefonu, doğalgaz gibi kurum ödemeleri gibi bileşenler ile oluşturulan kredi notları Findeks İnternet Şubesi ya da Findeks Mobil üzerinden kolaylıkla sorgulanabilmektedir.

Sorgulama işlemi için ilk olarak Findeks’e üye olunması gerekmektedir. Bireysel üyelik işlemi esnasında üye formu doldurularak sözleşme onaylanmalıdır. Güvenlik nedeni ile üyelik işlemi esnasında istenilen güvenlik sorularından bir tanesinin seçilmesi ve cevaplanması istenmektedir. Daha sonrasında kayıtlı cep telefonu numaralarından aktif olanı seçilerek telefona gelen tek kullanımlık şifre ile üyelik işlemi tamamlanmaktadır.

Tek kullanımlık şifrenin üyelik ekranına girilmesinin ardından Findeks üyelik sayfası parola ve güvenlik resmine yönlendirmektedir. Bu sayfa üzerinde güçlü parolanın ve güvenlik resminin belirlenmesinin ardından bireysel Findeks üyeliği tamamlanmış olmaktadır.

Bireysel üyelik işleminin tamamlanması ile Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube üzerinden rahatlıkla giriş yapılabilmektedir. Findeks mobil uygulamasını ise; App Store, Google Play ya da AppGallery üzerinden indirmek mümkündür. Tablet veya telefona uygulamanın indirilmesinin ardından kredi notunu ve tüm bankalardaki kredili ürünlere ait detayları takip etmek mümkündür. Tüm bunların dışında Findeks mobil uygulamasını indiren kullanıcılara ilk 3 gün ücretsiz olarak kredi notundaki değişimleri, limit ve borçlardaki değişimleri, tüm bankalardaki kredi ve kredi kartı borç limit bilgilerini ve ödeme performanslarını görüntüleme ayrıcalığı sunulmaktadır. 3 günün sonunda Findeks Klasik ve Premium paketlerinden herhangi birini seçerek 12 ay boyunca Findeks Kredi Notu Öğrenme ve diğer Findeks ayrıcalıklarından yararlanmak mümkündür.

Kredi Notu Sorgulama Avantajları

Kredi notları bireysel kredili ürünler üzerinden hesaplanan önemli bir finansal puanlama sistemidir. Bankacılık ürün ve hizmetlerinin kullanımı dışında pek çok kurum ve firmalar müşterilerinin risk profilleri ve finansal çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Emlâktan araç kiralamaya ve daha pek çok satın alma işlemlerinde talep edilen bu notlar; kişinin alışveriş öncesinde bireysel Findeks Kredi Notu Öğrenme işlemi yapması sonucunda alışverişin seyri hakkında bilgi sahibi olmasına ve vade, fiyat, faiz gibi ayrıcalıklardan da yararlanmasına yardımcı olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.