KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi

Kar elde etmek amacı ile risk alarak bir iş kurmak isteyen kadın sayısı oldukça artmaktadır. Bununla birlikte kadın girişimciler KOSGEB tarafından desteklenerek iş kurmaları için teşvik edilmektedir. Bir takım ayrıcalıklar ile iş kurma imkanı elde eden tüm kadın girişimciler KOSGEB Kadın Girişimci Desteği ile avantajlı hibeler elde etme şansını yakalamaktadırlar.

60.000 TL ile 370.000 TL’ye kadar KOSGEB tarafından kadın girişimcilere verilmekte olan hibe destekleri, kadın girişimcilerin kar etme amacı ile kuracakları işleri desteklerken ev hanımları için de pek çok özel ve kamu bankası düşük faizli, uzun vadeli kredi finansmanı sağlamaktadır.

KOSGEB Kadın Destek Programları

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde bulunan bir kamu kurumudur. Bu kurum ülke genelindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin finans ve ekonomideki etkinliğini, rekabet gücünü ve rolünü güçlendirmek, sanayideki entegrasyonu ekonomideki gelişmelere uygun bir biçimde gerçekleştirmek amacı ile destek programları düzenlerken iş kurmak isteyen kadın girişimcileri de çeşitli programlar dahilinde destekleyerek hibeler vermektedir.

KOSGEB tüm yeni iş kuracak kadın girişimciler için bir destek programı bulunmaktadır. Bu destek programı Girişimcilik Destek Programı adı altında yürütülürken günümüzde Girişimciliği Geliştirme ve Destekleme Programı olarak değiştirilmiştir. Yapılan düzenlemeler sonrasında programın amacı yeni işletme açacak olan kadın girişimcilere hibe vermek olmuştur. Daha sonrasında ise destek programı kendi içerisinde 2 destek programı olarak sınıflanmıştır.

Yapılan düzenlemeler sonrasında yeni iş kuracak kadın girişimciler için sağlanacak KOSGEB Kadın Girişimci Desteği ve miktarları 2 farklı grupta verilmektedir. Bu destek programları dahilinde geleneksel girişimci destekleri 60.000 TL, ileri girişimci desteği ise 370.000 TL’ye kadar varabilmektedir.

Tüm bu destek programlarından kadın girişimciler ayrıcalıklı olarak yararlanabilmektedir. Her iki destek programı içinde kadın girişimciler KOSGEB Kadın Girişimci Desteği adı altında 10.000 TL daha avantajlı bir şekilde iş yerlerini kurma şansını elde etmektedirler. Tüm bu avantajların yanı sıra kadın girişimciler Girişimcilik Destek Programı içerisinde birinci yılını doldurduğunda performans desteği almaya da hak kazanmaktadır.

Performans desteği kadın girişimcilerin işletmelerinde çalıştıkları personeller için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ödemiş oldukları prim gün sayısına bağlı olarak belirlenen ve sağlanan desteklerdir. Performans dönemlerinde Girişimcilik destek Programı içerisinde olunan bir ve ikinci yıl olmak üzere iki farklı dönemden oluşmaktadır.

Tüm bu programlardan ve KOSGEB Kadın Girişimci Desteği hibelerinden yararlanabilmek için de başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sonrasında desteklerden kabul alınması durumunda hibelerden avantajlı bir şekilde yararlanmak mümkündür.

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi Alma Şartları

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği belirli koşulları ve kriterleri sağlayan kadın girişimciler için verilen bir hibe programıdır. Bu program kapsamında Geleneksel Girişimcilik Desteği ve İleri Girişimcilik Desteği alabilmek için KOSGEB tarafından belirlenmiş olan koşulların sağlanması oldukça önemlidir.

Kadın girişimcinin iş fikrini ve projesini KOSGEB desteklemelidir. Yani kurulacak işin KOSGEB tarafından desteklenen bir sektör içerisinde olması şarttır. Daha sonrasında kadın girişimcinin Girişimcilik Sertifikası alması gerekmektedir. Tercih edilen sektör bazında İleri Girişimcilik Sertifikası da alınabilmektedir. Başvuru sahibi kadın girişimcinin daha önceden KOSGEB hibe desteklerinden yararlanmamış olması da önemli bir husustur.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği programlarında üst yaş sınırı yoktur. Ancak destek programlarından yararlanabilmek için 18 yaş sınırını geçmek birincil koşuldur. Herhangi bir sabıka kaydının bulunmaması ve okur yazar olma şartlarını taşıyan tüm kadın girişimciler hibe destek programlarından yararlanabilme hakkını elde etmektedirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.