FAST Para Transferi

FAST Sistemi

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olan FAST sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından kurulmuştur. Farklı banka hesaplarından yapılacak transferlerin anlık ve sürekli olarak yapılmasına olanak sunan bu sistemler 7 gün 24 saat süre ile işlem yapılabilmektedir.

Anlık para transfer işlemine yönelik bankalar arası ödeme sistemi olan FAST Para Transferi; EFT ile IBAN numarası ya da hesap numarası kullanılarak resmi tatiller dışındaki iş günlerinde belirli saatler içerisinde para transfer işlemi gerçekleştirilebilirken, bu sistem sayesinde IBAN numarası ya da kolay adres tanımlama ile IBAN numarası kullanmadan 7/24 para gönderim işlemi yapılabilmektedir

Tanımlama yapılan cep telefonu numarası, T.C. kimlik numarası, vergi kimlik numarası, yabancı kimlik numarası ile birlikte e – posta adresi ile günün her saatinde para gönderim işlemlerinin yapılmasını sağlayan bu işlem sağlamış olduğu ayrıcalıklar ve avantajlar ile banka müşterilerinin acil nakit ihtiyaçlarını, alışverişlerini ve satın alma gücünü aksatmadan gerçekleştirebilmesine yardımcı olmaktadır.

FAST Para Transfer İşlemi Nerede Kullanılır?

Kolay adres ile para transfer dönemini başlatan FAST Para Transferi ödemelerin anlık ve sürekli gerçekleşmesine olanak sunarken ayrıca aşağıda yer almakta olan işlemlerin de yapılmasına olanak sunmaktadır.

  • FAST sistemi ile resmi tatillerde dahil olmak üzere 7 gün 24 saat boyunca para transfer işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
  • EFT ya da havale talimatlarında olduğu gibi FAST sisteminde gecikmeler yaşanmamaktadır. Transfer edilen tutar saniyeler içerisinde karşı hesaba geçerek ödemeler tamamlanmaktadır.
  • FAST ile yapılan işlemler sonrasında banka sahipleri ve işlemi yapan kullanıcılar işlem sonunda bilgilendirilmektedirler.
  • KOLAS yani Kolay Adresleme Sistemi sayesinde cep telefonu numarası, T.C. kimlik numarası ve e-posta adresi bilgileri ile banka hesaplarının eşleştirilebilmesine olanak sunmaktadır.
  • Bireysel para transfer işlemlerinin yanı sıra ticari işletmelere de karekod ile ödeme yapılmasını sağlamaktadır.

KOLAS – Kolay Adresleme Sistemi Nedir?

Kolay adres tanımlama olarak da ifade edilebilen Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS), IBAN numarası ya da hesap bilgilerine ihtiyaç duyulmadan FAST Para Transferi yapılmasına olanak sunan bir sistemdir. Bu sistemi kullanabilmek için cep telefonu numarası, T.C. kimlik numarası, vergi kimlik numarası ve e-posta gibi en sık kullanılan kişisel bilgilerin kullanılan herhangi bir banka hesabına tanımlanması gerekmektedir. Daha sonrasında transfer işlemi yapacak olan kişi ile bu bilgileri paylaşarak para gönderim işleminin pratik bir şekilde tamamlanması sağlanmaktadır.

FAST Para Transferi Ücretli Mi?

EFT ve havale gibi FAST Para Transferi işleminde de masraf kesilmektedir. Ancak her bankanın çalışma politikası farklı olduğu için FAST işleminde herhangi bir kesinti yapmayan bankalarda bulunmaktadır. FAST ücretleri ise EFT ücretlerinde olduğu gibi ortalama 1,80 TL ila 10,00 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki bu rakam gönderim tutarına, miktarına ve bankasına göre değişmektedir.

FAST Para Transfer Limiti Nedir?

Anlık ve sürekli para transfer işlemi sağlayan FAST sistemi ile belli bir işlem üst limiti dahilinde para transfer işlemi gerçekleştirilmektedir. Güncel FAST Para Transferi limiti 1.000,00 TL’dir. FAST transfer limitinin düşük olma sebebi ise bankaların ve finans kuruluşlarının mesai saatleri dışındaki likidite yönetimleridir. Bankaların likidite yönetimlerine yardımcı olabilmek ve dolandırıcılıkların takip edilerek önlenmesini sağlayabilmek için üst gönderim limiti bin TL olarak sınırlandırılmıştır.

FAST Para Transferi Nasıl Yapılır?

FAST ile ödeme yapabilmek için herhangi bir bankada hesabın bulunması yeterlidir. Dijital bankacılık kanalları kullanılarak yapılacak para transfer işleminde işlemler menüsünden para transferleri altındaki FAST para gönderme seçeneği ile hızlı para gönderme işlemi yapılabilmektedir.

FAST ile hızlı para alabilmek için de kolay adres tanımlanması gerekmektedir. Telefon numarası ve diğer kişisel bilgilerin sisteme kayıt edilmesinin ardından hesabın eşleşmesi ile hızlıca para alınabilmektedir. İşletmelerse karekod kullanarak anlık ödeme alabilme şansına sahiptirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.