İpotekli Kredi Alma Şartları

İpotekli İhtiyaç Kredi

Bankaların ve finans kuruluşlarının ürün ve hizmetlerinden yararlanılması aşamasında bir takım koşul ve kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Müşterinin iyi bir skor bandında olması, aylık gelir seviyesini belgeleyebilmesi ve talep edilen kredi tutarının aylık taksitinin gelirin belli bir oranında olması gibi bir takım prosedürler kredi, kredi kartı ve kedili mevduat hesabı gibi ürünlerin kullanımında dikkate alınmaktadır.

Bu prosedürlere ek olarak bankaların sağlamış olduğu finansmanlar da sınıflandırılmakta ve acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile geri ödemelerin belirli bir vadede yapılabileceği finansman desteği olan ihtiyaç kredisi sunmaktadır.

İhtiyaç kredisi türünde ise İpotekli Kredi Alma Şartları içerisindeki prosedürlerde olduğu gibi birtakım koşulların yerine getirilmemesi halinde bir mülk üzerinden ipotek yapılmakta ve verilen finansmanın geri ödemeleri bu mülkün ipoteği ile garanti altına alınmış olmaktadır. İhtiyaç kredisine ilişkin mallardaki ipotekler ise kredinin ödemelerinin kapatılmasının ardından kaldırılmaktadır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotekli Kredi Alma Şartları öncesinde ipotekli ihtiyaç kredisi nedir sorusuna yanıt vermek gerekir. İpotekli ihtiyaç kredisi türü, yüksek tutarlı bireysel finansman ihtiyaçlarının özel vade süreleri, ödeme planları ve faiz oranları ile sunulduğu bir araçtır.

Bankaların çalışma politikası çerçevesinde belirlemiş oldukları kredi kullanım koşullarına uyumlu olmayan tüketiciler için uygulamakta oldukları bu finansman aracı, kredi almak isteyen bireysel müşterinin üzerine kayıtlı, kredi tutarını karşılayacak değerdeki taşınır ya da taşınmazların el koyularak ya da ipotekleyerek kredi vermesi işlemidir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Alma Şartları

İpotekli Kredi Alma Şartları içerisinde diğer kredi kullanım koşullarında olduğu gibi tüketicilerden bir takım kriterleri yerine getirmesi istenmektedir. Bu şartlar bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte genel olarak 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Ayrıca kredibilite açısından risk teşkil eden bir skor bandında olunmaması önemlidir. Mevcut gelirlerin belgelenebilir olması önemli bir husustur. Başvuru esnasında ise teminat alınacak gayrimenkulün tapusu istenmektedir.

Yüksek tutarlı ihtiyaçlar için bankaların sunmuş olduğu ipotekli bireysel ihtiyaç kredisi türünde kredi taksitinin hane halkı aylık ortalama gelirinin %50’sini geçmemesi koşulu da bulunmaktadır. Ayrıca dikkate alınmakta olan diğer İpotekli İhtiyaç Kredisi Şartları ise malın değeridir. İpotek olarak sunulacak malın değeri belirlenirken kredi başvurusu yapılan kişinin beyanı esas alınmamaktadır. Taşınır ya da taşınmaz mülkün değerinin belirlenebilmesi için banka tarafından bir uzman yanı eksper atanmaktadır.

Banka tarafından atanan eksper ile birlikte söz konusu mülk detaylı olarak incelenmektedir. Bu incelemeler sonrasında da gerçek değer tespiti yapılmaktadır. Malın o günkü değerinin belirlenmesinin ardından tespitler bir rapor halinde bankaya sunulmakta ve beyan edilmektedir. Bu beyan sonrasında ise banka yetkilileri tarafından gerekli değerlendirmeler başlatılmaktadır. Değerlendirmeler sonucunda da başvuru sahibinin bireysel ipotekli ihtiyaç kredisi olumlu ya da olumsuz yanıtlanmaktadır.

İpotekli ihtiyaç kredisi alma işlemlerinde tahsis edilen ekspertiz ücretleri başvuru sahibinden tahsil edilmektedir. Kredinin onaylanmaması halinde bu ücret iade edilmemektedir. Onaylanması durumunda da başvuru sahibinin talebine göre kredi tutarından düşülebilmektedir.

İpotekli Kredi Alma Şartları içerisinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise ipotek edilecek mülkün %80’i kadar kredi verilebiliyor olmasıdır. Bazı bankalar ipotek gösterilerek çekilecek olan ihtiyaç finansmanında ekspertiz aracılığı ile değeri belirlenen mülkler üzerinden %80 oranında kredi kullanılmasına olanak sunarken; bazı bankalarda ise %50 şeklindedir. Bu orandaki değişiklik ise ipotek yani teminat olarak gösterilecek olan mülkün zaman içerisinde yaşayabileceği değer kaybı olarak ifade edilebilmektedir. Ancak belirtmek gerekir ki her bankanın çalışma politikası ve yasal düzenlemeleri çerçevesinde bu oran değişiklik gösterebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.