FAST Para Transfer Limiti

FAST Günlük Para Gönderme Limiti

T.C. Merkez Bankası tarafından bireysel ve kurumsal müşterilerin kullanımına açılan yeni para transfer ve ödeme sistemi FAST, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemidir. Ocak ayı itibari ile pilot olarak kullanılmaya başlanan bu sistem ile farklı bankalardaki hesaplara 7 gün 24 saat saniyeler içerisinde FAST Para Transfer Limiti dahilinde para gönderilebilmektedir.

Pilot olarak kullanılması aşamasında katılımcı bankalar tarafından mobil ve internet bankacılığı ile 50 TL’ye kadar olan işlemlerin yapılmasına olanak sunulmuştur. Daha sonrasında ise bu limit kademeli olarak arttırılmaktadır.

FAST Para Transferi Nedir?

FAST, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemidir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından kurulmuş ve geliştirilmiş olan bu sistem Türkiye Bankacılık Sistemi’ne kayıtlı olan gerçek ya da tüzel kişilerin farklı bana hesapları arasındaki para transferlerinin 7 gün 24 saat saniyeler içerisinde gerçekleşmesine olanak tanınan bir ödeme altyapısı olarak ifade edilebilmektedir.

8 Ocak itibari ile katılımcı bankalar aracılığı ile kullanılmakta olan FAST ödemelerin anlık yapılmasına veya alınmasına olanak tanırken sunmuş olduğu yarar ve avantajlar ile de hem bireysel hem de kurumsal müşterilerin FAST Para Transfer Limiti dahilinde sıklıkla kullanmasına neden olmaktadır.

Resmi tatillerde dahil 7 / 24 para transfer işlemine olanak tanıyan bu sistem ile ödemeler ya da alacaklar saniyeler içerisinde tamamlanmaktadır. Tamamlanan işlemler sonrasında ise hesap sahipleri işleme dair bilgilendirilmektedir. Kolay Adresleme Sistemi yani KOLAS ile telefon numarası, T.C. kimlik numarası, e – posta adresi gibi bilgilere para transferi esnasında erişebilme ve eşleştirme şansı sunmaktadır. Ayrıca bireysel ya da ticari kullanımlarda karekod ile ödeme yapılmasını sağlayarak hizmet alımlarının hızlı bir şekilde ödenmesine yardımcı olmaktadır.

FAST Günlük Transfer Limiti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yeni ödeme sistemi olarak geliştirilmiş FAST ile anında ve sürekli para transfer işlemleri belli bir limit dahilinde gerçekleştirilmektedir. Bankaların mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı şubeleri üzerinden gerçekleştirilebilen FAST Para Transfer Limiti ise günlük 1.000,00 TL’dir. Katılımcı bankalar tarafından uygulama yapılırken 50 TL’ye kadar olan para transfer işlemlerinin FAST ile yapılması sağlanırken FAST limiti kademeli olarak arttırılarak 1.000,00 TL olarak güncellenmiştir.

Merkez Bankası’nın düşük tutarlı FAST limiti ile başlamasının sebebi se mesai saatleri dışında kalan işlemlerin yönetilebilmesi ve bankaların yine mesai saatleri dışındaki likidite yönetimlerine yardımcı olmaktadır. Böylece dolandırıcılık girişimlerinin izlenmesi kolaylaşmaktadır. Ayrıca belirtmek gerekir ki kademeli olarak artan FAST Para Transfer Limiti yapılan değerlendirmeler ve incelemeler ile arttırılacağı belirtilmiştir.

FAST ile Para Transferi Ücreti

Elektronik Fon Transferi yani EFT işlemlerinde olduğu gibi FAST Para Transfer Limiti dahilinde yapılan işlemler ve para gönderimleri ücretlidir. Ancak bazı bankaların çalışma politikalarında müşterilerine sunmuş olduğu avantajlar dahilinde para transferlerine ilişkin herhangi bir masraf ya da ücret almadığını ifade edebiliriz. Diğer bankalarda FAST işlem ücretleri ise para transfer limitine bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 1,80 TL ila 10,00 TL arasında değişiklik göstermektedir. FAST ile para gönderme yapılmadan önce hangi banka ile çalışılıyor ise banka yetkilileri ile ya da internet bankacılığı üzerinden “Ürün ve Hizmet Ücretleri” bölümündeki masraflardan FAST transfer ücretini öğrenmek mümkündür.

EFT ile FAST Arasındaki Farklar

FAST işlemi de bir elektronik fon transferi yani EFT işlemidir. Ancak FAST “Fonların Anlık ve Sürekli Transferi” olması sebebi ile EFT işlemlerinde olduğu gibi herhangi bir mesai kısıtlaması bulunmamaktadır. EFT işlemi hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılan ödemelerin hesaba aktarıldığı, bayram ve resmi tatillerde EFT işleminin talimat olarak kaydedildiği bir işlemken FAST Para Transfer Limiti dahilinde 7/24 hızlı ve anında para gönderimi sağlayan bir sistemdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.