Vakıfbank EBRD Kadın Girişimci Kredisi

Vakıfbank Kadın Girişimci Kredisi

İş hayatı içerisinde aktif rol alan kadın girişimcilerin desteklenmesi ve kadın girişimcilerin iş hayatı içerisinde daha çok yer edinmesini sağlamak amacı ile ülke genelinde pek çok özel kamu ve özel banka tarafından finansman desteği sağlanmaktadır. Bu bankalar içerisinde yer alan Vakıfbank EBRD Kadın Girişimci Kredisi ile kadınların girişimlerini desteklerken aynı anda özel avantajlar ile bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanılmasına olanak sunmaktadır.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile anlaşma yaparak fon temin eden Vakıfbank, Türkiye’de kadın girişimci sayısının arttırılması, aktif iş hayatına kadın girişimcilerin teşvik edilmesi ve kadınların işletme faaliyetleri sırasında doğacak olan tüm finansal giderlerin karşılanması amacı ile 30.000.000 USD’lik fonu kullanıma sunmuştur.

EBRD Kadın Girişimci Kredileri

EBRD tarafından temin edilmiş olan bu fon ile kadın işletme sahiplerinin pek çok ihtiyaçlarına yönelik kredi kampanyaları düzenlenmiştir. Uygun faiz oranları ile 84 aya kadar uzanan vade seçeneklerine sahip bu kredi kampanyaları ile birlikte bankacılık hizmetlerinden ve ürünlerinden de özel avantajlar ile yararlanma fırsatı sağlamaktadır.

EBRD fonu kaynaklı Vakıfbank EBRD Kadın Girişimci Kredisi içerisinde destek paketi kapsamında sunulan kredi seçenekleri bulunmaktadır. Kadın işletme sahiplerine yönelik sunulan bu kredi desteklerinde uygun faiz oranları ile 60 aya varan vade seçeneklerinde EBRD Kadın Girişimci İşletme Kredisi ve EBRD Kadın Girişimci İhracat Kredisi yer almaktadır. EBRD Kadın Girişimci İşyeri Edindirme Kredisi ise 84 aya varan vade sürelerine sahiptir. Ayrıca kadın girişimci ihracat kredisine yapılan başvurularda finansman desteğini USD ve EUR para birimlerinde kullanmak mümkündür.

EBRD Kadın Girişimci Kredisi Avantajları

EBRD tarafından temin edilen fon kapsamında hazırlanmış olan Vakıfbank EBRD Kadın Girişimci Kredisi ürünlerinden yararlanan kadın işletme sahipleri finansman destek paketlerinden yararlanırken aynı anda müşteri ağında bulunan kadın girişimcilere bankacılık ürün ve hizmetlerinden daha avantajlı ayrıcalıklarla yararlanma şansı sunmaktadır.

Kadın girişimci kredisi alan kadın işletme sahipleri indirimli e-fatura, indirimli teminat mektubu komisyonu, bir yıllık ücretsiz nette mini tarife, özel üye iş yeri fiyatlandırması, çek defteri bedeli ve istihbarat masrafı indirimi, BusinessCard aidat muafiyetleri ve ekstrelerde indirim gibi avantajlı bankacılık işlemlerinden faydalanmaktadır.

Kimler EBRD Kadın Girişimci Kredisi Alabilir?

Vakıfbank’ın Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından temin etmiş olduğu 30.000.000 USD ile kullanıma açmış olduğu Vakıfbank EBRD Kadın Girişimci Kredisi avantajlarından yararlanabilmek için bir takım koşul ve kriterlerin sağlanmış olması gerekmektedir.

Kredi desteğinden yararlanacak işletmeler içerisinde ilk olarak 250 kişiden daha az tam zamanlı personel çalıştırılıyor olma şartı aranmaktadır. Daha sonrasında bir yıllık cirosunun 50 milyon EURO’yu ya da bilanço büyüklüğü 43 milyon EURO’yu geçmemiş olması istenmektedir. Ülke sınırları içerisinde aktif olarak faaliyet gösteren bu işletmelerin çoğunluk hisselerinin ve denetimlerinin özel sektörde olması koşulu da bulunmaktadır. Ayrıca kadın girişimcinin EBRD Kadın Girişimci tanımı içerisinde yer alması gerekmektedir.

EBRD Kadın Girişimci Kimdir?

Vakıfbank EBRD Kadın Girişimci Kredisi kullanabilmek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından belirlenmiş olan kadın girişimci tanımına uyumlu olmak birincil koşuldur. Bu koşul çerçevesinde gerçek kişi işletmelerde işletme yöneticinin ve sahibinin kadın olması istenmektedir. Ayrıca işletmeyi temsil ve ilzamla yetkili kişinin de başka bir kadın olması gerekmektedir. Söz konusu pozisyonlardaki kişilerden birisinin erkek olması halinde EBRD kadın girişimci kapsamında olmamaktadır.

Limited şirketlerinde ise ortaklardan herhangi birisinin kadın olması şarttır. Bu koşul esnasında ortaklık payı dikkate alınmamaktadır. Ancak söz konusu kadın ortağın şirketi temsil etmesi ve yetkili olması istenmektedir. Anonim şirketlerinde ise yönetim kurulu tarafından görevlendirilmiş olan en üst düzey yönetici kadın ya da yönetim kurulu üyelerinin (%51 ve üzerinde) kadın olması koşulu ile tanıma uyum sağlanmış olmaktadır.

EBRD kadın işletmelere sunulmakta olan finansman ve danışmanlık destek programları hakkında detaylı bilgi almak ve işletme merceği ile en doğru kredi ürününden yararlanabilmek için herhangi bir Vakıfbank şubesini ziyaret etmek yeterlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.