Beklenen 5G ASELSAN ve Turkcell iş birliği ile hizmete girdi.

Beklenen 5G ASELSAN ve Turkcell iş birliği ile hizmete girdi.

Ülkemiz henüz daha yeni 4.5G ile tanışırken sevindirici haber ASELSAN’dan geldi. İlk olarak Turkcell’in kullanacağı 5G antenler, mevcut 4.5G antenleri aynı, ve birlikte çalışmakta. Şu an sadece İngiltere, ABD, Güney kore’de kullanılan 5G teknoloji artık Türkiye dede kullanılacak.

Yapılan açıklamaya göre ASELSAN ilk yerli mobil 5G antenlerinin Turkcell tarafından kullanılmaya başladığını açıkladı. İlk etapta denecek olan ileri teknoloji antenler, 4.5G için hizmet verecek ve ilerideki dönemde tamamen 5G hizmetine geçiş yapacak. Şu an için İstanbul / Pendik bölgesinde yer alan bu antenlerin Turkcell tarafından kullanılan adeti 1000’e ulaşması hedefleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda ASELSAN ile Turkcell arasında yapılan anlaşmaya göre 2018/ Eylül ayında 2300 adet anten siparişi verilmişti. Turkcell şebeke sorumlusunun yaptığı açıklama şu şekilde;

 

Gediz Sezgin ( Şebeke teknolojileri sorumlusu )

“Sunduğumuz sürdürülebilir ve güvenilir iletişim hizmetlerimizde kullandığımız teknolojilerin de yurt içi olanaklarla üretilmesi için çalışıyoruz. Turkcell’in girişimleriyle geliştirilmeye başlayan; değişen teknik ve teknolojik ihtiyaçlarımız doğrultusunda ASELSAN’ın ürettiği antenleri canlı şebekemizde kullanmaya başladık. Yeni antenlerimizin kurulumuyla beraber, artık iletişim altyapımızın birçok önemli bölümünde yerli ve milli teknolojileri kullanır hale geldik.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.