Samsung çin’deki üretim tesisini kapatma kararı aldı.

Samsung çin’deki üretim tesisini kapatma kararı aldı.

Samsung Çin’in Huizhou kentindeki üretim tesisini kapatma kararı aldığını açıkladı. Samsung yerel rakiplerinden dolayı rekabetin yoğunlaşması nedeni ile şirketin zarar ettiğini belirterek, bundan sonra Tayland’da üretim yapacağını açıkladı. Sony geçtiğimiz aylarda’da benzer bir karar alarak üretim tesisini Pekin’e taşımıştı. Şu an Apple halen Çin’de üretim yapmakta.

Güney Koreli teknoloji devinin, Çin’deki pazar payı 2013’ün ortalarında yüzde 15 civarındaydı. Ancak bu yılın ilk çeyreğinde Samsun’un Çin’deki pazar payı yüzde 1’e kadar gerilemişti. Uzmanlara göre Samsung, Çin’deki pazar payını Huawei ve Xiaomi’ye yılları içinde kaptırdı.

Cape Investment & Securities’in analisti Park Sung, “Çin’de insanlar yerli markalardan düşük fiyatlı akıllı telefonlar ve Apple veya Huawei’den yüksek kaliteli telefonlar satın alıyorlar. Samsung’un payını canlandırmak için çok az umudu var “ dedi.

Samsung, Çin’deki cep telefonu üretime son vermesine rağmen Çin’de akıllı telefon satışına devam edecek. Samsung, verimliliği artırmak amacıyla böyle zor kararlar almak zorunda kaldıkları açıklamasını yaptı. Şirketten yapılan açıklamada, “Üretim ekipmanı, pazar gereksinimlerine dayalı küresel üretim stratejimize bağlı olarak, diğer üretim sahalarını yeniden tahsis edeceğiz” dedi.

Samsung, Huizhou’daki tesisin kapasitesini ve personel sayısını belirtmeyi reddetti. Şirkete ait fabrika 1992 yılında kurulmuştu. Güney Kore basını ise Huizhou’da bulunan tesiste 6.000 işçinin çalıştığını ve 2017 yılında 63 milyon ünite üretildiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.