Yapay zekâ ile kasa hırsızlığına son.

Yapay zekâ ile kasa hırsızlığına son.

Yapay zekâ teknolojisi temasında başka bölgelere liderlik yapmakta olan bir memleket olan ABD, bu sefer, satış mağazası ve alışveriş merkezi güvenlik sistemi ile ilgili bir çalışmaya daha imza attı. Mağazalar zincirine sahip olan ve elden satış yapan Walmart, mağazalarının ve müşterilerinin refahı için çaba sarf etmeyi sürdürüyor.

Yapay zekâ teknolojisi büyüyor: Mağaza güvenlik sistemleri

Her sene meydana gelen ve sayısı binleri geçen mağaza soygununa temelli bir çare bulmayı arzulayan ABD’li işletme, mağaza güvenlik sistemleri mevzusunda büyük bir çapta atılım yapmak istiyor. Elden satış markası, bu durumda, bir lider olmak adına kamera altyapılı ve PC’li görüntü teknolojisini kullandığını tasdikledi. İsimi “Missed Scan Detection” olan yazılım, gerçekleşen her şeyi detaylı olarak takip ediyor.

Tarama gerçekleştirme suretiyle faaliyet gösteren bu sistem, bir nesnenin gerçek bir tarama yapılmadan kasada yer alan tarama platformundan geçtiğini tespit etmekle sorumlu. Tam olarak burada aktif olan yazılım, böyle bir vaziyette kasa vazifelisinin hırsızlık durumu meydana gelmeden evvel bir hamle yapmasını sağlıyor. Bu sayede Walmart, hırsızları caydırmayı umut ediyor. Kısacası; eğer bir eşya marketin veri temeline kayıt olmaksızın (taranmadan) tarayıcıdan geçiyorsa, alakalı alışveriş işleminin durma ihtimali fazla yüksek.

Yapay zekâ kamera teknolojisinden çok memnun olduğunu beyan eden Walmart, iki senedir Everseen markasının güvenlik sistemini kullanıyor. Firmanın basın sorumlularından birisi olan LeMia Jenkins, PC tabanlı kullanılmakta olan her Walmart alışveriş merkezlerinde meydana gelen soygun nispetlerinin ve mal firelerinin düşüşe geçtiğini belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.