Kripto para borsalarında ücretler ve komisyonlar.

Kripto para borsalarında ücretler ve komisyonlar.

Kripto para borsalarının çalışma şeklini döviz bürolarına benzetebiliriz; alış fiyatı ile satış fiyatı aynı sayıya geldiği zaman işlem gerçekleşir ve tarafların kripto paraları aralarında takas edilir. Fakat bu sistemin kurulması ve 24 saat kesintisiz çalışması için arka tarafta düzinelerce mühendis çalışması gerekir. Hem giderlerin karşılanması hem de borsanın kar elde etmesi için taraflardan çoğu yerde “işlem ücreti” olarak alınan komisyonlar kullanılır.

Niçin Ücret Alınır?

Borsa siz cüzdanınızda kripto para bulundurup bunlarla işlem yaptığınız süre boyunca kazanç elde edebilir yani diğer bir ifade ile siz ister kripto ister fiziki para olsun çekmek istediğinizde bu borsanın artık sizden kazanç elde edemeyeceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden sizden normal komisyon ücretinin bir tık üstünde ücret keser. Buna sizin çekme işlemini onaylayan ve maaşla çalışan personel olduğunu da düşünürsek bu ücret alınma konusunda şikayetçi olmamamız gerekir.

Komisyonlar Neye Göre Belirlenir?

Bu olay aslında tamamen borsa yöneticilerin isteği doğrultusunda karar veriliyor. Komisyon ücretleri uzun süre %1 seviyelerinde iken bugün genel olarak %0.1 (binde bir) seviyelerinde dolaşıyor. Peki bu fark neden var? Aslında her şeyden önce olaya ticari bakmak lazım. Bir ürün 2 ayrı noktada çok farklı fiyatlara satılıyorsa insanlar doğal olarak fiyatı ucuz olanda işlem yapacaktır. Bu yüzden borsalar komisyonları düşük tutmaya çalışıyor.

Büyük Borsalarda Komisyon Oranları Neler?

CoinBene: Alış ve satışlarda %0.1 (binde bir) komisyon alıyor. Fakat ücreti kendi kripto parası olan CONI ile ödemek isterseniz alış ve satışlarda %0.05 komisyon alıyor.

Binance: Binance borsasında seviyeler olsa bile giriş seviyesinde alış ve satışlardan binde bir komisyon alıyor. Tıpkı CoinBene’de olduğu gibi kendi kripto parası olan Binance Coin (BNB) ile komisyon ödemek isterseniz %0.0750 işlem ücreti ödersiniz.

Kucoin: Kucoin borsasında işlem ücreti için %0.1 işlem ücreti ödenir.

Türk Borsalarında Komisyon Oranları Nelerdir?

Parifix: Alış ve satışlarda binde bir komisyon alan Parifix, kendi kripto parası olan Sikke (SKK) ile komisyon ödemeniz durumunda %0,05 (Onbinde 5) işlem ücreti almaktadır.

Bayebit: Bayebit borsasında 3 tip kullanıcı bulunuyor; bunlar onaysız, onaylı ve gold hesap, onaysız hesap için satıcı %0.30 komisyon öderken alıcı %0.35 komisyon ödüyor. Onaylı ve Gold hesaplarda ise satıcı %0.25 komisyon öderken alıcı %0.30 komisyon ödüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.