Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi notu, kişi ve kurumların tüm finansal geçmişlerinin ve bankalar ile olan çalışmalarının ortak bir kuruluş olan Kredi Kayıt Bürosu tarafından tek bir havuzda toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemidir. Bireysel ya da kurumsal bir puanlama sistemi olan kredi notları bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanılması aşamasında bir referans notu olarak değerlendirilmekte olup, finansal taleplerin değerlendirilmesinde önemli bir ölçüt olarak ele alınmaktadır.

Kredi ödeme alışkanlıkları, borç ödeme performansları ve disiplinleri, mevcut kredi borç durumları, yeni alınan krediler, kredi kullanım sıklığı, diğer finansal ve kurumsal borç ödeme düzenlerinin hesaplanması sonrasında kredibilite skoru olarak 1 ila 1900’e kadar derecelendirilen kredi notları finansal yaşam içerisinde acil nakit ve kredili ürün kullanımlarında önemli bir yere sahiptirler. Özellikle bankacılık ürün ve hizmet taleplerinde ilk olarak Kredi Notu Sorgulama işlemi yapılmaktadır.

Kredi Notu Sorgulama işlemi müşterinin risk profili hakkında bilgi verdiği için talep edilen kredinin onaylanıp onaylanamayacağı aşamasında ön eleme aracı olarak kullanılmaktadır. Kişilerin 12 alık borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin etmek amacı ile kullanıldığı için bir gösterge olarak referans alınmaktadır.

Geçmiş dönemlerde yalnızca bankalar ve finans kuruluşları tarafından sorgulanmakta olan bireysel kredi notları, Kredi Kayıt Bürosu Findeks Kredi notu öğrenme platformu üzerinden kişiler, kurumlar ve başka birinin kredi notunu öğrenme işlemlerine olanak sunulmaktadır.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarına ilişkin tüm ödeme alışkanlıklarından, mevcut borç durumlarına kadar pek çok finansal çalışmayı analiz ederek 1 ila 1900 arasında bir değerle oluşturulan Kredi Notu Sorgulama işlemi Kredi Kayıt Bürosu Findeks platformu üzerinden yapılabilmektedir.

Findeks kredi notu öğrenme sistemi üzerinden üyelik girişlerinin yapılması ile risk raporu alarak ya da yalnızca kredi notu sorgulaması yaparak erişmek mümkündür. Ayrıca kamu ve özel bankaların internet sayfası ya da mobil bankacılık uygulamaları üzerinden de kişisel risk raporuna ya da kredi notuna hızlı bir şekilde erişmek mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra cep telefonundan beyaz eşya alımına hatta ticari anlaşmalara kadar pek çok alanda kullanılan kedi notları yalnızca bireysel olarak sorgulanmamakta; farklı bir kişinin kredi notu da öğrenilebilmektedir.

Başka birisinin Kredi Notu Sorgulama işlemi için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Findeks kredi puanı sorgulanacak olan kişinin Findeks mobil şube ya da internet şubesi üzerinden paylaşım ayarlarını kullanması gerekmektedir. Bu ayarlarda risk raporunun ve kredi puanının paylaşılmasını istediği kişinin ya da kurumun T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarasını girmesi daha sonrasında ise onay vermesi gerekmektedir.

Diğer kredi notu öğrenme yönteminde ise SMS ile Kredi Notu Sorgulama işlemi bulunmaktadır. Kişinin yine Findeks mobil şube ya da internet şubesi üzerinden giriş yapması gerekmektedir. Daha sonrasında kredi notunu öğrenmek istediği kişinin bilgilerini girerek söz konusu kredi puanı öğrenilecek kişiye SMS atılması sağlanmaktadır. Bu kişinin kredi puanının paylaşılmasına izin vermesi ve SMS’i onaylaması halinde bir başka kişi kredi puanına rahatlıkla erişebilmektedir.

Findeks Mobil Şube Nedir? Nasıl İndirilir?

Findeks ülke çapında hizmet vermekte olan 9 farklı bankanın önderliğinde kurulmuş Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilmiş bir sistemdir. Bu sistem bireysel ve reel sektöre yönelik tasarlanmış finansal bir platform olarak adlandırılabilmektedir. Bu platform üzerinden Kredi Notu Sorgulama işlemi anında, kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

App Store, Google Play ve App Gallery üzerinden giriş yaparak Findeks Mobil şubesini indirmek oldukça kolaydır. İndirme işleminin tamamlanmasının ardından mobil şube uygulamasını herkes deneyebilsin diye ilk 3 gün ücretsizdir. Daha sonrasında istenilen bireysel Findeks paketlerinden birini seçerek 12 ay boyunca tüm finansal çalışmaları günlük olarak takip etmek mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.