Gelir Belgesiz Kredi

Gelir Belgesiz Kredi Alınır Mı?

Banka ve finans kuruluşlarının bireysel ve kurumsal müşterilerine sunmuş olduğu kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesapları gibi finansman araçları belirli koşullar ve çalışma politikaları çerçevesinde kullanıma açtığı bilinmektedir. Bu şartlar içerisinde bankaya başvuruda bulunan müşterinin ilk olarak 18 yaşının doldurmuş olması istenmektedir. Daha sonrasında başvuru talebinin ön elemede olumlu yanıtlanabilmesi için iyi bir skor bandında olması istenmektedir. Bu nedenle referans notu olarak adlandırılan kredi notu sorgulama işlemi yapılmaktadır.

Bankaların çalışma politikası çerçevesinde belirlemiş olduğu değerlendirmelerde bu koşulların sağlanması halinde başvuru işlemleri olumlu yanıtlanmaktadır. Ancak finansal çalışmaları yani kredi ve kredi kartı borçlarının vade sürelerinde düzenli olarak ödenmiş olması, tüm bankalardaki toplam kredi ya da kredi kartı borcu toplamları, borçlarına ilişkin haciz kararının bulunmaması gibi değerlendirme kriterlerine dikkat edildiğini söylenmelidir. Bu aşamada ele alınan en önemli koşul ise; talep edilen kredili ürünlerin geri ödemelerinin garanti altına alınmasıdır.

Kayıtlı bir meslek sahipliği ve gelir belgesinin beyanı bankaların kredi kullanım koşullarında ele aldığı en önemli parametredir. Özellikle mevcut borçların ya da talep edilen kredili ürünün gelire oranla dengeli olmasını sağlamak ve verilen kredi hizmetinin geri ödemelerinin garanti altına alınmasını sağlamak için kredi kullanımı esnasında müşterilerden aylık gelirlerini belgelendirmelerini ve beyan etmelerini istemektedirler.

Kredi tutarı ve kredinin vade süresi gibi faktörlerde etkili olan aylık gelir durumu maaş bordrosu ile düzenlenmektedir. Bu nedenle pek çok banka müşterisinin aylık gelirlerini belgeleyemedikleri ya da sigortasız olarak çalışmalarından ötürü bankaların sunmuş olduğu finansman desteklerinden yararlanamadığını ifade edebiliriz. Bu durumda da bankaların çalışma politikalarınca düzenlemiş oldukları Gelir Belgesiz Kredi seçeneklerini araştırdıklarını ifade edebiliriz.

Gelir Belgesiz Kredi Alma Şartları

Bankalar ve finans kuruluşları müşterilerinin belirli bir gelire, gelirlerini belgeleyebilmelerine ve sigortalı olarak çalışıyor ise çalışma sürelerine dikkat etmektedir. Bankaların nezdinde bu değerlendirme ve derecelendirme değişiklik gösterse de bazı koşullarda ve beyanlarda Gelir Belgesiz Kredi verebilmektedirler.

Kredi başvuruları esnasında kişilerin belirli bir gelire sahip olması oldukça önemli olduğu için sosyal güvenceli olarak çalışması öncelikli değildir. Bazı bankalar için sigortalı olarak çalışmak birinci koşul olsa da Gelir Belgesiz Kredi veren bankalar tarafından bu durum resmi olarak kabul edilen ek gelirler ile değişiklik gösterebilmektedir.

Öncelikli olarak gelir belgesi olmadan kredi alabilmek için bir gelir beyan edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu koşul çerçevesinde kira geliri başvuru sahibi için belgelenebilir bir gelir niteliği taşıyabilmektedir. Ancak tapunun başvuru sahibi üzerine olması istenmektedir.

Sigortasız olan başvuru sahibinin emekli olması durumunda da emekli aylığını belgeleyerek kredi başvurusunda bulunması mümkündür. Ayrıca belirtmek gerekir ki emekli maaşını aldığı bankaya müracaat ederek herhangi bir belge beyan etmeden kolayca kredi kullanma şansına sahiptir.

Çiftçiler, sezonluk çalışan kişiler ve şirket ortaklıklarında elde edilen gelirler de sigortalı olmadan çalışan kişiler için belgelenebilir bir gelirdir. Bu nedenle çiftçilikten, sezonluk çalışma durumunda ve şirket ortaklıklarından elde edilen gelirlerin belgelenerek Gelir Belgesiz Kredi başvurusunda bulunulması halinde olumlu yanıt alınması mümkündür.

Özet olarak gelir türlerine bağlı olarak bir şekilde ya da koşulda resmi olarak belgelendirilebilen ya da kayıt altına alınabilen tüm gelirler bankalar tarafından aylık gelir olarak nitelendirilebilmektedir. Bu nedenle sigortalı olarak çalışmayan kişilerin aylık kazançlarını ifade eden ya da ek gelirlerini beyan eden belgeler ile bankaların herhangi bir şubesini ziyaret ederek birebir Gelir Belgesiz Kredi başvurusu yapması önerilmektedir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.