Konut ve Eşya Sigortası 2021

Ev ve Eşya Sigortası

Bir sigorta türü olan konut ve eşya sigortaları ev ve eşyaların olası durumlara karşı güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Konut ve eşyaların belirli teminat kapsında belirtilen adres içerisinde deprem, sel, dolu, hırsızlık ve daha pek çok zarara karşı güvence altına alınmasını sağlayan sigortadır.

Konut ve Eşya Sigortası 2021 yılı içerisinde uygun fiyatlar dahilinde ev ve eşyaların güvence altına alınmasını sağlarken aynı anda konutlarda ve eşyalarda oluşabilecek hasarların, hırsızlık sonrasında oluşan zararların, zorunlu deprem sigortası kapsamında kalan durumların karşılanmasını sağlamaktadır.

Tüm bunların yanı sıra konut ve eşya sigortaları ile kombi ve klima bakımları, ücretsiz halı yıkama olanakları, çilingir desteği, elektrik ve tesisat kapsamında anlaşmalı kurumlardan indirim kazanma imkanı, evdeki hasar sonucunda otelde konaklama ve tedavi teminatları ile poliçede belirtilen koşullarda hasarlar ve imkanlar karşılanmaktadır.

Konut ve Sigortası Poliçe Kapsamları

Konut ve Eşya Sigortası 2021 kapsamları iki farklı grupta ele alınmaktadır. Ana ve ek teminatlar olarak ele alınan bu gruplar sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak her bir sigorta şirketinde yangın teminatı ana kapsam içerisinde yer almaktadır. Sigorta poliçesine eklenecek farklı risk grupları da bulunmaktadır. Bu gruplar yani ek teminatlar ise sigorta şirketlerine bağlı olarak değişmekle birlikte; fırtına, kar, sel ve su baskınları, ferdi kazalar, hırsızlık, deprem, araç çarpması, duman, enkaz kaldırma ve alternatif ikametgah değişiklikleri masrafı teminatı olarak sayılabilmektedir.

Eşya sigortalarında ise poliçe kapsamları yine şirketlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak yangın, hırsızlık, yer kayması, su ve sel baskını, çarpma ve kazalar sonucu oluşan hasarlar, enkaz kaldırma masrafları, cam kırılması ve terör hareketleri bu eşya sigortası kapsamı içerisinde yer almaktadır. Poliçe içerisindeki tüm bu teminatlar ev sigortasında olduğu gibi ev içerisinde yer alan tüm eşyaları kapsamaktadır. Ancak bina hasarları eşya sigortası kapsamı içerisinde yer almamaktadır. Eşya sigortasının üst sınırlarının da eşya bedeline göre ayarlanmasına da dikkat edilmelidir.

Konut ve Eşya Sigortası için Gerekli Belgeler

Hem konut hem de eşya sigortası yaptırmak isteyen kişilerin Konut ve Eşya Sigortası 2021 koşulları çerçevesinde gerekli bilgi ve belgeleri beyan etmeleri gerekmektedir. Sigorta şirketleri tarafından talep edilen bu belgeler konut ve eşya sigortası olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yalnızca eşya sigortası yaptıracak olan bireylerin konut inşa bedeli bilgisini, yalnızca ev sigortası yaptırmak isteyen bireylerin ise eşya bedellerini girmesi gerekmemektedir.

Başvuru işlemi esnasında ise; T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimlik kartı, açık adresin yer aldığı ikametgah belgesi, konutun bulunduğu kat bilgisi, konutun brüt metrekaresi, evin inşa bedeli ve eşya bedelinin eksiksiz olarak bildirilmesi gerekmektedir.

Konut ve Eşya Sigortası Zorunlu Mudur?

Sigorta şirketleri aracılığı ile poliçe çerçevesinde gerçekleştirilen Konut ve Eşya Sigortası 2021 yılı içerisinde de en çok merak edilen konu başlığı olmuştur. Konut sigortası zorunlu bir işlem değildir. Ancak bankalar aracılığı ile konut kredisi kullanılarak alınan evler kredi vadesi boyunca bankalar tarafından teminat altında olduğu için banka teminat olarak almış olduğu evin zararlara karşı korunmasını talep etmektedir. Bu talep doğrultusunda ise bankalar evin konut sigortası kapsamındaki olası risklere karşı sigortalanmasını talep etmektedir. Bu nedenle konut kredisi kullanıldığında söz konusu evler sigortalanarak bankanın riski en aza indirilmiş olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra seçilen teminatlara göre her birey hem konutunu hem de eşyasını olası risklere karşı sigortalatma şansına sahiptir. Özellikle kiracılar eşyaların teminatı almak için söz konusu eşyalarını sigortalatmaktadırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.