Taşıt Kredisi Şartları

Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

Araç yani taşıt kredisi bankaların ve finans kuruluşlarının sunmuş olduğu bir kredi türüdür. Bu kredi türü ile alınmak istenen sıfır ve ikinci el taşıtlara aylık küçük taksitler halinde sahip olmak mümkündür. İhtiyaç kredisi olarak da değerlendirilen bu kredi türünde faiz oranları diğer kredi ürünlerine göre daha avantajlıdır. Ayrıca araç alımlarında belli bir peşinat verildikten sonra kalan tutarın kredi ile ödenmesine yardımcı olmaktadır.

Sıfır taşıt kredisi, ikinci el taşıt kredisi, ticari taşıt kredisi, motosiklet kredisi ve tekne kredisi olarak 5 farklı gruba ayrılan Taşıt Kredisi Şartları da kullanılmak istenen kredi türünde değişkenlikler göstermektedir. Tüm kredi ürünlerinde olduğu gibi bu şartlar ve koşullar bankaların çalışma politikaları çerçevesinde değişiklik göstermekle birlikte genel olarak aşağıda ifade edilmektedir.

Taşıt Kredisi Alma Şartları

Satın alınmak istenen taşıta bankaların sunmuş olduğu araç yani taşıt kredisi kullanarak sahip olabilmek için bir takım koşul ve kriterlerin sağlanması gerekmektedir. Bu koşulların yerine getirilmesi ve eksiksiz sağlanması halinde kredi başvurusu olumlu yanıtlanmakta ve taşıtın peşinatından kalan kısım kredi aracılığı ile aylık küçük taksitler halinde ödenebilmektedir.

Bankacılık ürün ve hizmetlerinin tümünde olduğu gibi Taşıt Kredisi Şartları içerisinde de ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olunması istenmektedir. 18 yaşını doldurmuş tüketicilerin kullanmak istedikleri taşıt kredisinin geri ödemelerini yapabilecekleri aylık gelirlerini belgelemeleri önemlidir. Bu nedenle kredi başvurusu esnasında maaş bordrosu ya da gelir belgesinin bankaya beyan edilmesi istenmektedir. Sigortalı olarak çalışanlarda en az 3 aylık aktif sigorta girişi talep edilmektedir. Kullanılacak kredinin aylık taksit tutarının gelire oranı değerlendirildiğinde herhangi bir sorun görülmemişse diğer kriterler göz önünde bulundurulmaktadır.

Taşıt Kredisi Şartları içerisinde dikkat edilen en önemli faktör ise kredi notudur. Kredi notu bilindiği gibi bankacılık ve finans kuruluşları içerisinde tüketicilerin risk profillerini ifade etmektedir. Bir referans notu olan kredi notunun yüksek olması halinde başvuru ön elemeden olumlu olarak geçmektedir. Ayrıca kullanılmak istenen taşıt kredisinin faiz oranlarında da ayrıcalık elde edilmesine indirimli faiz oranlarından yararlanılmasına yardımcı olmaktadır.

Taşıt Kredisi koşulları talep edilen taşıt kredisi grubuna göre değişiklik gösterdiği için ikinci el araç kredilerindeki koşullara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle ikinci el taşıt kredilerinde aracın yaşı önemli bir faktördür. Alınmak istenen taşıtın yaşı ile vade süresi toplamı 108 olmalıdır. Bu koşul bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte aracın yaş sınırı da değişmektedir. Bu nedenle kredi başvurusunun onaylanması için özellikle ikinci el taşıtlarda bankanın belirlemiş olduğu yaş sınırının ilk olarak öğrenilmesi gerekmektedir.

Taşıt Kredisi için Gerekli Belgeler

Taşıt Kredisi Şartları içerisinde yer alan koşulları sağlayan her bir tüketici talep ettikleri araç için %50 ila %70 oranında kredi kullanabilmektedir. Ancak kredi kullanımı esnasında bankalar ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi ek bilgi ve belge talep etmektedir. Bu bilgi ve belgelerde taşıt kredisi alma şartları içerisinde yer almaktadır.

Araç kredisi başvurularında nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport ile işlem yapılmaktadır. Ayrıca bazı bankalar başvuru sahibinden güncel elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası ya da ikametgah belgesi talep edebilmektedir. Sigortalı olarak çalışan kişilerden maaş bordrosu, emekli tüketicilerden ise emekli maaşlarını içeren banka hesap cüzdanları talep edilebilmektedir. Şirket sahipleri için ise; yıllık gelir vergisi beyannamesi ve vergi levhasının beyan edilmesi istenmektedir. Son olarak ise sıfır araç alımlarında ise alınacak taşıta ait proforma fatura talep edilmektedir. Taşıt Kredisi Şartları ve belgelerin sağlanması ile birlikte başvuru işlemi başlatılmaktadır. Ancak yine ifade etmek gerekir ki bankaların çalışma politikalarına ve taşıt kredisi türüne göre bu koşullar değişiklik gösterebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.