Güvenli Araç Satış Sistemi

Vakıfbank Güvenli Araç Satış Sistemi GASS

Vakıfbank ikinci el araç alım ve satım tescil işlemlerinin banka aracılığı ile güvenle gerçekleştirmesine olanak sunduğu bir sistem geliştirmiştir. Güvenli Araç Satış Sistemi yani GASS olarak adlandırmış olduğu bu satış sistemi sayesinde aracın satış bedelinin noter tarafından alıcıya araç tescil edildiği anda satıcının hesabına aktarılmasını, araç tescili gerçekleşmeden de bedelin satıcıya aktarılmamasını sağlamaktadır. Böylece nakit taşıma sıkıntısı olmadan araç satışına ve tesciline ilişkin işlemlerin güvenle ve en az riskle yapılmaktadır.

Güvenli Araç Satış Sistemi Nasıl Kullanılır?

Vakıfbank’ın geliştirmiş olduğu Güvenli Araç Satış Sistemi kullanılarak en az riskle ikinci araç satışının ve alışının yapılmasını sağlamak için geliştirilmiş bu sistemin kullanımı ise oldukça kolaydır. Sistemin kullanılabilmesi için alıcı ve satıcının herhangi bir bankada açtırmış olduğu vadesiz banka hesabının olması yeterlidir. Sistemi kullanabilmek için gass.vakifbank.com.tr adresine girerek sistemi kullanmaya başlamak oldukça kolaydır.

Satıcı başvurusu için sisteme giriş yapılmasının ardından sisteme giriş için aracın sahibinin T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası girilmektedir. Daha sonrasında satıcı aktif cep telefonu numarasını sisteme kaydetmektedir. T.C. kimlik numarası ile sisteme kayıt olunduğunda ruhsat sahibinin ad soyad bilgileri girilmektedir. Vergi kimlik numarası ile kayıt olunması halinde ise unvan bilgilerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Satıcıya ait bilgilerin girilmesinin ardından aracın plakası ve güvenli ödeme tutarı girilmektedir. Güvenli ödeme tutarı ise araç satışı esnasında satıcıya ödenmesi yani hesabına aktarılması gereken tutardır. Hesap bilgilerinin uyuşmasına ve bilgilerin doğru girildiğine emin olunmalıdır. Aksi halde ödemenin gönderileceği hesap bilgileri ve banka bilgileri uyuşmuyorsa transfer işlemi gerçekleşmemektedir.

Tüm bilgilerin doğruluğunun kontrol edilmesi ile birlikte sistem alıcıya ait telefon numarası mevcut ise e posta bilgilerini talep etmektedir. Bu bilgilerin de onaylanmasının ardından Güvenli Araç Satış Sistemi işlemleri tamamlanmış olmaktadır. Kaydın tamamlanmasının ardından oluşturulmuş başvuruya ilişkin referans numarası satıcı ve alıcıya SMS olarak bildirilmektedir.

Başvurunun oluşturulmasının ardından bir sonraki iç günü mesai sonuna kadar noter tescil işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tescil işleminin tamamlanmaması halinde başvuru otomatik olarak iptal olmaktadır. Referans numarasından banka hesabına gelen ödemeler var ise gönderen hesap sahibine geri iade edilmektedir.

Alıcının sisteme kayıt işlemleri de satıcı ile aynıdır. Ancak adına aracın tescili yapılacak kişiye TR55 0001 5001 5800 7309 8189 45 IBAN numaralı Vakıfbank hesabına referans numarası belirtilerek ödeme tutarı gönderilmektedir. Ödemenin banka hesabına geçmesi halinde başvuru onaylandığında kişiye SMS ile bildirilmektedir.

Araç satışının Güvenli Araç Satış Sistemi ile satışının gerçekleşmesi ve satıcının hesabına para transferinin gerçekleşmesi halinde tutar içerisinden yalnızca 21.82 TL hizmet bedeli alınmaktadır. Hizmet bedeli içerisindeki 10,91 TL’lik tutar Türkiye Noterler Birliği Sistemi katılım payıdır. Bu tutar Türkiye Noterler Birliği adına Vakıfbank tarafından hizmet bedeli adı altında tahsil edilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra başvuru oluşturduktan sonra bilgilerde hata olduğu gözlemlenirse başvuru yeniden düzenlenmemektedir. Bu nedenle başvurunun iptal edilerek yeniden başvuru yapılması gerekmektedir. Ayrıca noterde tescil işlemi gerçekleşene kadar istenilen süre içerisinde alıcı ya da satıcı Güvenli Araç Satış Sistemi kaydını iptal ederek satışı sonlandırabilmektedir.

Kimler Güvenli Araç Satış Sistemini Kullanabilir?

Güvenli Araç Satış Sistemi için herhangi bir bankada hesabı bulunan satıcı ve alıcılar tarafından kullanılabilmektedir. Kullanılacak hesapların ise yalnızca TL cinsinden olunması gerekmektedir. Ancak alım ya da satım işlemi öncesinde sisteme başvuru yapılması, başvuru yapan satıcı ve başvuruyu onaylanan alıcılar kullanabilmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki bu sistem yalnızca noterler tarafından tescili yapılabilen ikinci el motorlu kara taşıtları için kullanılmaktadır. Bu nedenle Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olan araç tescil işlemlerinde ve sıfır araç tescil işlemlerinde kullanılmamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.