Gümrüğe takılabilecek elektronik ürünler.

Gümrüğe Takılabilecek Elektronik Ürünler

Ülkemizde bulunmayan ya da bulunsa bile daha pahalıya alınabilen ürünleri yurt dışı sitelerinden satın alabilirsiniz. Satın alım yapılması ile her şey aslında yeni başlamış olmaktadır. Ürünün ülkemize kargosu sağlandıktan sonra gümrük işlemlerine tabi olacaktır. Bu noktada önem arz eden belli başlı noktalar bulunmaktadır. İlki gümrük yasaklı bir ürün olup olmadığı, ikincisi ise fiyatından ötürü vergiye tabi olup olmadığıdır.

 Yurt Dışından Elektronik Alımı

Elektronik alımı denince akla ilk gelenler cep telefonu, notebook ve tablet gibi hayatımızda sıkça kullandığımız cihazlar olmaktadır. Bir ürünün gümrükten geçişinin sağlanabilmesi için iki yol bulunmaktadır. Birincisi yurt dışı seyahatinden dönüşte kullanıcının mevcut üründe bir adedi aşmamak koşuluyla yanında getirmesidir. Bu durumda önemli olan noktalar ticari olduğunun düşünülmemesi için mutlaka her üründen bir adet olmasıdır. Yüksek adet getirilmek istenen bir ürün ticari nitelik taşıdığı düşünüleceğinden gümrük memuru tarafından alıkonulabilir gümrüğe takılma olasılığı son derece yüksektir.

İkincisi ise dünya genelinde popüler olan internet sitelerinden sipariş geçerek yurda girişinin sağlanmasıdır. Burada da ürün bedeli belli bir sınırı geçmemeli ve yurda girişi esnasında meydana gelen vergilerinin ödenmesidir. Vergilendirme rakamları ürüne, fiyatına vb. özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Ancak günümüzde revaçta olan ve pek çok kişi tarafından kullanılan elektronik sigara ürünleri gümrük yasaklı olup, yurda hiçbir şekilde girişine izin verilmemektedir. Bu noktada konulan yüksek vergilerin temel sebebi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının parasının yurt dışına gidişini önlemek ve ticaretin daha ziyade ülke sınırları içinde yapılmasını sağlamaktır.

Gümrükten Ürün Alımı

İster ülkeye girişte yanımızda sokmak isteyelim ister yurt dışından ürün sipariş edelim her şekilde de gümrük mevzuatı içerisinde belirlenmiş kuralları ve fiyatlandırmaları iyi öğrenmek gerekmektedir. Hangi ürünün yurda girişinin mümkün olduğu ve ne kadar oranda vergi ödeneceği bilinirse sonrasında yaşanacak sürpriz ve fahiş fiyatların da önüne geçilmesi mümkün olabilecektir. Şahsınıza özel ürün alımı çok sıkıntı yaratmasa da eğer bir ürün üzerinden toplu alımla ticaret yapmak istiyorsanız bunun uygun fiyatlara mümkün olmayacağını bilmeniz gerekmektedir. Toplu ürün sokulmak istendiğinde devreye ithalat mevzuatı girecek olup, bu noktada KDV ve yüksek gümrük bedelleri meydana gelecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.