Mac bilgisayarlarda Zoom uygulamasının açığı tespit edildi.

Mac bilgisayarlarda Zoom uygulamasının açığı tespit edildi.

Bilindiği üzer sıra dışı tasarımı ile Mac bilgisayarlar birçok kullanıcının hayali olmuştur. Gerek tasarımı, gerek kullanıcı ve ince yapısı ile birçok kişinin dikkatini çekmiştir. Hata bazı ismini vermeyeceğimiz firmalar bile bazı esintiler uygulamış Mac tasarımını kendilerine uygulamıştır.

Retina ekran olması Mac bilgisayarların en önemli özelliğidir. Apple tüm diz üstü ve masa üstü teknolojilerinde kendi yazılımı olan MacOS işletim sistemini kullanmaktadır. Bu yazılımın diğer işletim sistemlerine göre hem stabil oluşu hem de diğer işletim sistemlerine göre güvenlik düzeyinin en üst seviyede olduğunu biliyoruz.

Ancak bazen Apple MacOS işletim sistemlerinde de küçük açıklar bulunabiliyor. Geliştiricilere açık olan ilk işletim sistemi olarak bilinse de zannederiz herkesin gözünden kaçmış bir hata. Bu hata aslında Zoom video konferans uygulamasının bir açığı olsa da,  kullanıcılardan habersiz aktif olduğu tespit edildi.

Dünya üzerinde bu uygulamayı yaklaşın 750 binden fazla kişi kullanıyor. Kötü amaçlı yazılım barındıran sitelerin, bu açıklardan faydalandığı en özelinize haberiniz olmadan ulaştığı anlaşılıyor. Hiç kimse haberi olmadan izlenmek istemez.

Şimdilik bu uygulamayı kullanmamak en iyisi fakat, kullanmanız gerekiyorsa Mac kamerasını kullanacağınız ana dek bir bantla kapatmanız, kullanacağınız zaman açmanızda fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.