Beslenme alışkanlıkları ve zayıflama.

Beslenme alışkanlıkları ve zayıflama.

Zayıf insanların genellikle en önemli ortak özelliği kendi yemeklerini kendilerinin hazırlamasıdır. Çünkü dışarıda yenilen yemeklerin genellikle büyük bir kısmı kalori açısından oldukça zengindir.

Sağlıksız Beslenme Alışkanlığı

Özellikle son yıllarda ülkemizde hakim olmaya başlayan AVM kültürü, geleneksel Türk mutfağının etkisini kaybetmesine neden olmuştur. İnsanlar için yaşam alanı haline gelen AVM’ler yemek yemek içinde oldukça önemli merkezler haline gelmiştir. Genellikle buralarda Avrupa kültürüne uygun fast food yemekler bolca tüketilmektedir. Dolayısıyla bu besinlerin bolca tüketilmesi, bireylerin zayıflama sürecini kötü anlamda doğrudan etkilemektedir.

Dışarıda tüketilen bir hamburgerin ortalama kalorisinin 294 kchal, bir pizza diliminin kalorisinin 266 kchal olduğu düşünüldüğünde kişilerin diyetlerini nasıl etkileyeceği aslında oldukça açıktır. Evde bireylerin kendi elleri ile hazırlayacağı ve kalori oranlarını kendileri belirleyebileceği yemekler hem çok daha sağlıklı hem de çok daha rejimlerini destekleyici olacaktır. Bu nedenlerle rejimlerine sadık kişiler genellikle evde yemek yapmayı tercih etmektedir.

Yemek Kültüründen Tüketim Toplumuna

Günlük hayatta elbette pek çok insan, beslenme şekliyle politik ve siyasi bir sürece ortak olduğunun farkında değildir. Oysa ki dışarıda yemek yediğimiz her öğün tüketim toplumu olma yolunda, kapitalizme üstü kapalı bir destek içermektedir. Bütün gün AVM’ler de zaman öldürerek mağaza mağaza gezdiğimiz her saat üretim toplumu olmaktan biraz daha uzaklaşmaktır.

Yemek kültürünün son yıllarda hızla tahrip edilmesi, özellikle genç ve çocuk nüfusu etkilemektedir. Ülkemizde her yıl obez çocuk ve genç oranı önemli oranlarda artmaktadır. Elbette bunun en önemli, sebebi yemek kültürümüzün son yıllarda geldiği durumdur. Kapitalizm, yemek kültürümüzü tahrip ederek, genç ve gelecek kuşaklarımızı da önemli bir tehlikeye sürüklemektedir.

Bunların farkında olan bireyler ve aileler genellikle yemeklerini evde hazırlamayı tercih etmektedir. Yine buna benzer şekilde rejim yaparak zayıflayan kişiler de diyetlerine uygun bir şekilde evde beslenmeye çalışmaktadır. Çünkü dışarıda yenilen her yemeğin, verilen kiloların geri alınacağına sebep olacağını bilmektedirler.

Zaten özellikle karatay gibi şeker ve gluteni tamamen yasaklayan diyetler de özellikle fast food, paketli gıdaları sürekli bir şekilde yasaklar, dışarıda yemeyi ise tavsiye etmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.