Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Evlilik Kredisi Desteği

Yeni evlenecek çiftlerin düğün organizasyonundan alışverişe pek çok gider kalemi bulunmaktadır. Bu masrafların karşılanması durumunda da her çiftin acil nakit ihtiyaçlarının doğduğunu söyleyebiliriz. Yeni yuva kuracak olan çiftlerin acil nakit ihtiyaçlarında ihtiyaç duşmuş olduğu finansman desteği için ülke genelinde hizmet vermekte olan bir çok özel ve kamu bankası bulunmaktadır. Bu banka ve finans kuruluşları tarafından verilmekte olan evlilik kredisi ürününden ve finansman desteğinden yararlanmak mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra bir ihtiyaç kredisi türü olan evlilik kredisinin yanı sıra devletin evlenecek çiftlere sunmuş olduğu Devlet Destekli Evlilik Kredisi olarak bilinen bir çeyiz hesabı olanağı sunulmaktadır. İhtiyaç kredisi türünden farklı olarak bir birikim hesabı olan bu Çeyiz Hesabı ile birlikte evlenmeden önce çiftler rahatlıkla evlilik masraflarına ilişkin birikimlerini yapabilmektedirler. Bu birikim hesabının en belirgin özelliği ise diğer birikim hesaplarından farklı olarak devlet katkısının bulunmasıdır. Birikim tutarının %25’i kadar devlet katkısı imkanı sağlayan Devlet Destekli Evlilik Kredisi yani çeyiz hesabı düzenli ödeme talimatı ile evlenecek çiftlerin birikim yapmalarına olanak tanımaktadır.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Nedir?

27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapmış T.C. vatandaşı veya mavi kart sahibi olan evlenecek çiftlerden birinin en az 36 ay vade ile birikim yapmaları koşulu bulunan ve bu birikim tutarının %25’i kadar devlet katkısı alabilmesini sağlayan birikim hesabına Çeyiz Hesabı denilmektedir. Devlet Destekli Evlilik Kredisi olarak da bilinen bu birikim hesabı, evlenecek çiftlerin düğün hazırlıkları esnasında ihtiyaç duymuş olduğu acil nakde kendi birikimleri ile erişmelerine olanak sunarken aynı anda devlet katkısı ve günlük faiz getirisi elde etmesine de yardımcı olmaktadır.

Evlilik Desteği Koşulları Nelerdir?

Asgari 3 yıl birikim yapılması koşulu ile evlilikten önce gelir elde etmek ve 27 yaşını doldurmadan evlilik yapmak koşulu ile devlet desteğinden yararlanma hakkı sağlayan tasarruf çeyiz hesabındaki devlet katkısından yani Devlet Destekli Evlilik Kredisi desteğinden yararlanabilmek için bir takım koşullar bulunmaktadır.

İlk olarak 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılmış olması gerekmektedir. Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl süre ile çeyiz hesabına düzenli olarak ödeme yapılmış olması oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra evlilik tarihi itibari ile 6 ay içinde devlet desteği için başvuruda bulunulmuş olmak gerekmektedir. Aylık ödeme planı ise hesap açılış işlemlerinde belirlenmeli; bir dönem içerisinde 3 defa, 3 aylık ödeme planında ise 1 defadan fazla ödemelerin geciktirilmemesi istenmektedir.

Belirtilen bu koşulların herhangi birisinin ihlal edilmesi durumunda devlet desteğinden yararlanma hakkı kaybedilmektedir. Devlet katkısı ise evlilik tarihinden itibaren hesap içerisindeki birikim tutarı üzerinden hesaplanmaktadır.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi yani Çeyiz Hesabı koşullarını sağlayan çiftlerden herhangi birisinin çeyiz hesabı açan bankalara müracaat etmesi yeterlidir. 18 yaşını doldurmuş ve 24 yaşından küçük tüm kişiler kimlik beyanı ile hesap açılışını oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. Çeyiz hesabı yalnızca TL cinsinden açılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra bir müşteri yalnızca bir hesap açılışı yapabilmekte ve yalnızca çiftlerden herhangi biri adına açılabilmektedir. Yani ortak hesap olarak açılamamaktadır. 18 yaşından küçükler için de vali / vasi aracılığı ile hesap açılışı yapılabilmektedir.

Çeyiz Hesabı Hangi Bankalarda Açılır?

Birikim yapılan tutarın %25’i kadar devlet katkısı almaya hak kazanabilmek için çeyiz hesabı açma işlemlerini hem kamu hem de özel bankalar aracılığı ile yürütmek mümkündür. Çeyiz hesabı açılabilecek kamu ve özel bankalar ise aşağıda yer almaktadır:

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halk Bankası
  • Fibabanka
  • Türk Ekonomi Bankası
  • Türkiye İş Bankası
  • Garanti BBVA
  • Yapı Kredi
  • Şekerbank

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.