Bilgisayar satın alırken nelere dikkat edilir?

Bilgisayar satın alırken nelere dikkat edilir?

Bilgisayar satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli kriterler vardır. Eğer bunları bilmiyorsanız pişman olma ihtimaliniz hayli yüksektir. Özellikle mağazadan alacaksanız, en kötü bilgisayarı bile süpermiş gibi pazarlayabilirler maalesef.

Bilgisayar Satın Almadan Önce;

  • Monitörün türüne
  • İşlemci modeline
  • RAM çalışma frekansına
  • SSD olup olmamasına
  • Ekran kartının aktif oyunlardaki performansına

bakmalısınız. Bunlar başlıca özelliklerdir ve günümüz bilgisayarlarının performansını %99 oranında bunlar belirlemektedir.

Monitör seçerken dikkat edin. Monitör yandan bakınca rengi bozulan türden olmamalı, renkleri canlı göstermeli. Aksi halde gözleriniz çok ciddi acı çekebilir. Hangi tür monitör almanıza dair bir terim söylemeyeceğiz bu yazıda, teknoloji sürekli gelişiyor. İnternetten en iyi monitör tarzını araştırınca forumlardan bilgiyi alacaksınızdır.

İşlemci modeli yine çok önemlidir. İşlemciniz i7-7700k altında olmamalıdır artık. Bu çok nettir, artık bunun altı olmamalıdır.

RAM miktarıyla genelde göz boyanır. Ancak RAM çalışma frekansından bahsedilmez. RAM çalışma frekansı 3000’inin üzerine çıkabilmektedir. Ne kadar çok ise o kadar iyidir.

SSD, HDD’den çok daha hızlıdır. Kesinlikle ama kesinlikle alacağınız bilgisayarda SSD olmalıdır. SSD ile HDD aynı bilgisayarda aynı anda olabilir. SSD bir disktir, Hard diskin daha hızlı türüdür.

Son olarak ekran kartınızın adını Youtube’a yazın ve oyunlarda gösterdiği fps değerlerinin sizi tatmin edip etmemesine bakın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz