Ay’a atılan ilk adımın görüntüleri satıldı.

Ay’a atılan ilk adımın görüntüleri satıldı.

Sotheby’s müzayede evi, yaptığı sosyal paylaşımlarında Apollo 11’in Ay’a ilk iniş anının görüntülerinin New York’ta yapılan açık artırma ile birlikte satıldığını açıkladı. Ayrıca yapılan paylaşımlar bu görüntülerin 1.8 milyon dolar karşılığında satın alındığı da açıklandı. Satılan bu 2 buçuk saatlik Ay görüntüleri, şimdiye kadar korunan 3 orijinal kasetten oluşuyor.

Ay görüntüleri, bir stajyer tarafından satın alınmıştı

Görüntülerin bulunduğu kasetler, 1976 yılında NASA stajyeri olan Gary George’a, bir açık artırmada yanlışlıkla diğer 65 kasetle birlikte 217 dolar 77 sent karşılığında satılmıştı. Ardından George, görüntüleri satmak istese de babasının tavsiyesiyle satılmamış ve saklanmıştı. Ancak görüntüler arasında neler olduğu bilinmiyordu.

Astronot Neil Amstrong’un Ay’a ilk ayak bastığı an ve ABD’nin o dönemki başkanı Richard Nixon‘ın konuşmasının da yer aldığı görüntüler, Ay’a ayak basılmasının 50. yıl dönümü için NASA’nın kasetlerin peşine düşmesinin ardından ortaya çıktı. George dahi görüntüleri ilk olarak o zaman izlemişti.

Sotheby’s müzayede evinde açık artırmaya sunulan görüntülerin 1 milyon 820 bin dolara satıldığı açıklansa da kim tarafından satın alındığı açıklanmadı. Bu konu hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak : shiftdelete

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz