Çinli bilim adamları tarafından, yapay ses telleri geliştirildi.

Çinli bilim adamları tarafından, yapay ses telleri geliştirildi.

Bugün sizlere konuşma yetisini kaybetmiş insanlara bir ışık olan yeni bir teknoloji ve yeni bir yapay boğazdan bahsedeceğiz. İnsanların en önemli iletişim yetisi konuşmaktır. Düşünsenize karşımızdaki kişiyi duyuyoruz ama cevap veremiyoruz ne kadar zor değimli,

Çinli bilim adamları ve araştırmacılar tarafından oluşturulan bir grup, bir kazada veya bir darbe veya travma sonucu ses telleri zarar görmüş, konuşma yetisini kaybetmiş insanların, tekrar konuşma yetisini yapay teknoloji ile geri getirmeyi başardı.

Bu teknoloji ilk etapta basit gibi görünse de, ve sadece 1,2 kelime de şeklinde ‘’evet’’, ‘’hayır’’ gibi konuşmamızı sağlasa da cihazın farklı titreşim darbeleri sayesinde zamanla yeni kelimeleri telaffuz etmemizi sağlayacak.

Cihaz 2 kısımdan oluşmakta :

1- Titreşimleri sese dönüştüren yapay bant : Polivinil alkolden yapılmış film tabakası. Serçe parmağınız uzunluğunda, boğazınıza lazer kazıma yöntemiyle uygulanmaktadır. Bu uygulama hastanın boğazına su kullanılarak uygulanmaktadır.

2- Kontrolcü bileklik cihaz : Titreşimleri kazazedenin boğazına göndermesini sağlayan elektronik kartın içerisinde, bir adet dekoder, bazı elektronik komponent’ler ve cihaza bağlanmayı sağlayan elektrotlardan oluşmakta.

Çalışmayı aktaran ACS Nano dergisi yapılan bazı ar-ge çalışmalarının ardından insanlar üzerinde geniş kapsamlı çalışmalar başlayacağını duyurdu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.