Yaşam standartlarına göre sağlıksız ülkeler.

Yaşam Standartlarına Göre Sağlıksız Ülkeler.

Gerek teknolojinin etkisi, gerekse insan nüfusunun günümüz dünyasında hızla artması; birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Dünya taşıma kapasitesine ulaşmış, doğal kaynaklar insanlara yetmeyecek hale gelmiştir. Gelişemeyen ve teknolojinin gerisinde kalmış birçok ülkede ise, hayat standartları iyice düşmüştür.

Afrika ülkeleri açlık, susuzluk ve kıtlıkla savaşmakta olup; birçok bebek ve çocuk da bu zor şartlarda hayata tutunmaya çalışmaktadır. Çad, 50 yılla ortalama insan ömrünün en kısa olduğu ülkedir. En uzun insan ömründe, ülkelerin gelişmişliği de etkilidir. İnsan ömrünün ortalamasının 89 yıla kadar ulaştığı Monako, ortalama yaşam süresinde Japonya’nın önünde 1.sırada yer almıştır.​​​​​

Beslenmenin Sağlığa Etkisi

Birçok ülkede yaşam standardı iyi de olsa; dengesiz beslenme alışkanlıkları, obezite, sigara ve alkol tüketimi gibi sebepler ülkelerin sağlıksız olmasına yol açmıştır. Yeni Zelanda, daha önceki yapılan araştırmalarda yaşam standardı en iyi ülke olarak kayıtlara geçmiş olup; Avustralya dahil, Okyanusya ülkeleri obezitede dünyanın 1. bölgesi olmuştur. Yine yaşam standardı yüksek olan Avrupa ülkeleri de; sigara ve alkol tüketimi göz önüne alındığında en sağlıksız ülkelerin yoğunlaştığı bölge olmuştur.

 En sağlıksız ülkeler

Yapılan son araştırmalara göre; yaşamdaki standart haricinde, tüm faktörler göz önünde bulundurulduğunda; en sağlıksız ülke Çekya olmuştur. Daha sonra, Rusya ve Slovenya takip etmiştir. Hayat standartlarından çok; hava kirliliği, obezite, tütün ve alkol kullanımı gibi sebepler bu ülkeleri en ön sıralara taşımıştır. Afrika ülkelerinde ise, doğrudan hayat standartlarından kaynaklanan sağlıksız olma durumu söz konusudur.

Bulaşıcı ve salgın hastalıklar da, en çok bu bölgede görülmektedir. Ülke imkanlarının yoksul ve sağlık hizmetlerinin eksik oluşu, aslında tedavisi mümkün hastalıklardan bile binlerce insanın ölmesine yol açmaktadır. Çekya’da nüfusun üçte birine yakını obezdir. Rusya’da ise çok fazla tütün ve alkol kullanımı söz konusudur.

Almanya, İngiltere, İspanya gibi ülkeler de ön sıralarda yer almakta olup; Türkiye de, sağlıksız ülkeler arasında yer almıştır. Sağlık, hayattaki en önemli değerdir. Nüfusu hızla artan ve her geçen gün hızla küreselleşen dünyada, insan sağlığı ihmal edilmemesi gereken en önemli olgudur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.