Megane 1 beyin arızası nasıl çözülür.

Megane 1 Beyin Arızası Nasıl Çözülür.

Eğer megane arabanızda beyinden kaynaklı bir sorununuz varsa öncelikle sorunu tespit etmeliyiz. Bu sorun 2 farklı şekilde karşımıza çıkar. İlk olarak donanımsal bir sıkıntısı olup olmadığına bakarız arabanın. Bunun için ecu yani arabanın beynine bakarız fiziksel bir darbe almış mı diye. Genelde kaza sonrası çoğu ecu (beyin) arızalanır eğer bir kaza yaptıysanız ecuya zarar gelip gelmediğine bakın.

Diğer sorun kaynağı ise yazılımdır. Chip tunning yani yazılımı ile oynadıysanız arabanızın ve işin ehli değilseniz büyük ihtimalle ecu uyarı verecektir. Ama beyin ile modifiye yapmadıysanız böyle bir sorun olmaz. Bu iki sorun haricinde elektriksel aksamları kontrol etmek gerekir belki beyin doğru çalışıyordur fakat beyne giden kablolarda bir sorun vardır genel olarak elektrik tesisatını kontrol etmekte fayda var. Kablolar zamanla eğilip bozulmuş olabilir. Ya da ilgili parçaya giden soket yerinden çıkmış olabilir. Eğer bir megane araba bu sıkıntıları yapıyorsa izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

Megane Servisine Götürmek

İlk olarak arabayı servisine götürün ecu yani beyin araba için gerçekten önemlidir. Orada yetkili servis çalışanları zaten sorunu en iyisiyle teşhis edip çözerler. Ama eğer yaşadığınız yerde megane servisi yoksa ya da servise ayıracak bütçeniz yoksa diğer adımlar sizin için yardımcı olur.

Sanayide Ehil Bir Ustaya Göstermek

Sanayide ehil bir ustaya göstermek her zaman sorununuzu çözmez ama kendini ispatlamış ve tanıla birisine gösterirseniz size büyük ölçüde uyardım eder. Genelde beyin işleri yapan bir servise götürmeniz de fayda var. Sizden isteyeceği fiyatı pazarlık yaparak azaltabilirsiniz. Eğer sanayideki ustalarda halledemedi ise geriye 1 seçenek kalıyor.

Elektrik tesisatı kontrolü

Ecu yani beyin arızaların çoğu elektriksel sıkıntılar ile çözülüyor. Tüm arabanın tesisatını kontrol ettirmek pahalıya mal olabilir o yüzden tanıdık elektrik mühendisi veya teknikeri bir tanıdığınızla bu işi yapmak sizin için daha karlıya hallolur.

Beyin arızaları genelde yen beyin takmak ile hallolur ama siz ucuza halletmek isterseniz aynı modelin çıkma beyinlerine bakabilirsiniz. Eğer yazılımsal bir sorun ise yazılımcının bu işe halletmesi hem daha ucuz hem daha hızlı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz