Türkiye savunma sanayi ve teknolojileri.

Türkiye savunma sanayi ve teknolojileri.

Türkiye yirmi sene önce nerede’idi, ve şimdi birde bu günkü duruma göz atmak lazım. Zırhlı birliklerin ekipman’ları hep yabancı menşei idi. Hükümetin emri ile kurulan bu şirketler neler yapmıyor ki ?. 6×6 8×8 ağır zırhlı araçlar tam elektronik destekli hassas radarlı korkut, altyay tankı, atak helikopter ve silahlar yüzde yüz yerli.

Fırtına obüsler, hatta bu tankların motor üreticisi İzmir’deki BMC’dir. Yakın zaman içerisinde TFX’de prototif olarak hangardan çıkarılacak. Aynı zamanda 2500 türk mühendisin çalıştığı aselsan, roketsan FNS birlikle hareket etmektedir.

Hürkuş eğitim ucağı’da yerli. Şimdi ise hürjet çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürülmekte. Eskiden ithal edilen güdümlü füzelerin yerine, yerli roket’lerimiz boy göstermekte, ayrıca izmir’de roket motorları üretimine başlandı. 1500 km menzili olan bora füzesi nokta atışı ile test edildi. Hedef 2500 daha sonra 5000 menziline ulaştırılacak.

F35’de kullanılacak som füzesi kameralı ve yüksek çözünürlüğü ile dikkat çekmekte, füze yerden 1-2 metre yükseklikte uçarak hedefine tam isabetle ulaşabilmekte. Bunları ihracat rakamları ise 2,5 milyar dolara yaklaştı.

Bir başka teknoloji koridoru ise, sapan elektromanyetik top, bu topun en önemli özelliği ise sesten 8 kat daha hızlı olması, seri üretimine geçildi.

Hava ve kara alanlarında ağını genişleten Türkiye denizlerde’de çığır açan teknolojileri geliştirmeye devam etmekte. Dikine kalkıp inilebilir uçak gemisinin yapımı 1,5 sene sürmesi beklenmekte. Aynı zamanda vatoz üretimi devam ediyor. Bu öyle bir silah ki , büyük bir uçak gemisini batırabilecek güçte.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.