Suyla Temas Eden Akıllı Telefonu Kurtarma.

Suyla Temas Eden Akıllı Telefonu Kurtarma.

Sıvı temas almış cep telefonunu, halk arasında pirinç ve benzeri maddelerin içerisinde bekletmek, sıvı temas sonrası saç kurutma benzeri ısı uygulayarak kurumasını sağlamak aslında cep telefonumuzun tamamen çürümesi demektir. Bu gibi yöntemler bazen bileşenlerin az zarar görmesiyle sistem çalışmaya devam eder, fakat içeride oksit almış komponent yani kondansatör, direnç, diyot mosfed gibi malzemelerin ileride üzerinden akım geçtikçe çürümesi ve kırılması demektir.  Siz kurutup içerideki sıvı maddenin yok olduğunu sanabilirsiniz. Fakat ileride cihazınız farklı bir sebeple sökülse bile cihaz hava ile temas ettiği anda oksitlenme daha da artacak çalışan cihazınız artık çalışmayacaktır.

Bu sebeple, sıvı temas almış cihazımızı kapatmamız gerek, kapatamıyorsak bir şekilde bataryanın sökülmesi gerekmektedir. Eğer el beceriniz varsa dikkatlice kendinizde sökebilirsiniz. Söktüğünüz anakartı bir alkol, veya selülozik tiner gibi madde ile temizlemeniz gerekmekte, bu işlemi bir kaç saat arayla iki kez yapmanız faydalı olacaktır.

Oksitlenme sadece görünen komponent malzemeler üzerinde değil, çok bacaklı entegre altında da tahribat yaratmış olabilir, bu tür durumları da düşünerek cihazınızı bir teknik servise götürmeniz de fayda var.

Bir telefonun suya düştükten hemen sonra ve pirinç içerisine sokulmuş halini görelim

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.