Akıllı telefon seçimi, hangi akıllı telefonu kullanmalıyız.

Akıllı telefon seçimi, hangi akıllı telefonu kullanmalıyız.

Son teknoloji cihazların olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir.

İşletim Sistemi :

Bilindiği üzere iki çeşit işletim sistemi var, Microsoft, Android ve İOS, vbu işletim sistemleri üretici firma tarafından cihazın alt yapısına göre değişmektedir. İOS işletim sistemleri Linux tabanlı olup Apple marka cihazlarda, Android ise Samsung, Huawei, Xiaomi, HTC vb. telefonlar tarafından kullanılmaktadır. Peki bu işletim sistemlerinin artısı ve eksisi nedir?;

Android :

Android bir işletim sistemi kullanıyorsanız virüs bulaşma olasılığı yüksek bir ihtimaldir. Eğer deneyimli bir kullanıcı değilseniz bilgileriniz tehlike altında olabilir. Öte yandan sürüm güncellemesi geldiğinde telefonunuzu OTA yani bilgisayara bağlı olarak güncellemenizde fayda var, Wi-fi üzerinden güncellemeler de eksik paket inme olasılığı yüksek olduğundan indirilen yazılımın yükleme esnasında hata vereceğini ve telefonunuzun kullanılamaz hale geleceğini unutmayın. Bu risk küçük olsa da bilgileriniz zarar görebilir.

Bu kısım işin yazılım boyutu, birde kullanım kolaylığından bahsedelim, Android de çoğu uygulamaya ücretsiz erişim sağlarsınız, Bir kablosuz yazıcıya, tarayıcıya, vb aygıta erişim için ücretli satılan programları almanıza gerek yoktur, öte yandan telefonunuzu bir veri deposu gibi kullanabilir, android kullanan dostlarınızla dosya paylaşabilir, Flash disk’e verilerinizi yedekleyebilir, konuşma esnasında sesinizi kaydedebilirsiniz. Ancak ios işletim sistemindeki gibi yenilikler beklemeyiniz. Bir güncelleme ile çalışan dokunmatiğiniz yeni bir güncelleme gelene kadar çalışmayabilir, cihazınızı eski sürüme çekmek için zorlanabiliriz.

İOS :

İOS işletim sistemi dünyanın en stabil çalışan işletim sistemidir. Sade ve şıktır, kullanımı kolay uygulamalar içinde kaybolmazsınız. Ancak android kadar özgür de olamazsınız. Yazılımın çökme, kilitlenme, tehlikeli bir casus yazılımın telefonunuza zarar verme gibi durumu %1 bir ihtimaldir. Mağazası google play kadar zengin olmasa da, her uygulamaya yer vermez, Yukarıda bahsettiğimiz harici cihazlara bağlanırken ücretli programlar yardımı ile bağlanabilirsiniz. Her hangi bir dosya alışverişi diğer telefonlarla yapamaz en basiti telefonunuza bir mp3’ü indirirken bile 40 takla atabilirsiniz.

Apple kullanıcılarının %80’i ses kayıt istese de bu talep yanıt görmez, Zaten ses kayıt ediyor diye satılan programların çoğu çöp uygulamalardan ibarettir. Apple donanımsal olarak görüşme esnasında böyle bir uygulamayı saf dışı bırakmıştır.

Microsoft Windows :

Bildiğimiz üzere Nokia firmasının batmadan önce direttiği işletim sistemiydi. Dünya üzerinde milyonlarca insanın kullandığı bu işletim sistemi telefonda pek tutmadı. Mağzası zayıf, olan bu işletim sistemi gün geçtikçe çöküşe geçti, ve Nokia inadını kırarak Android severlere cihaz üretmeye başladı.

Donanım :

Apple firması donanımda kullandığı mikro çip ve komponent’ler samsung firmasına aittir. NAND diye adlandırılan hafıza birimi Sandisk tarafından üretilmiştir. Samsung ve diğer markalarda da aynı komponent’leri bulmak mümkündür. Oluşan bir anakart arızasında, tamir olasılığı Apple’ın daha yüksek ve daha dayanıklıdır. Donanım olarak söz etmişken eğer bir ekran probleminiz varsa Samsung marka cihazların ekran fiyatları Apple marka cihazların ekran fiyatlarına oranla çok daha pahalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz