Kapat

Spor Yaparken Zayıflamanın Doğru Yolu.

Günümüzde spor birçok amaca yönelik olarak yapılabilmektedir. Obeziteye, kronik yorgunluğa, formunu korumaya veya ağrı tedavisine yönelik olabileceği gibi zayıflamaya yönelik de olabilmektedir. Zayıflamak vücudun hem sağlık hem de estetik açıdan ihtiyaç duyduğu bir arzudur. Zayıflamak için tercih edilen yöntemlerden birisi de spor yapmaktır.

Spor yaparak zayıflamak için uygulanması gereken metotlar

Spor yaparak zayıflayabilmek için bazı kuralları göz önünde bulundurmak gereklidir. Spor yaparken doğru şekilde zayıflamak için öncelikle bedensel analiz yapılmalıdır. Bedensel analiz yapılırken vücut kitle endeksi de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu analiz ile kişinin kaç kilo yağ kaybetmesi gerektiği ve kas oranının olması gereken düzeyini belirleyecek bireysel egzersiz programları hazırlanmalıdır. Bu tespitten sonra kişinin bedensel yapısına uygun aktiviteler belirlenmelidir.

 Egzersiz stillerin zayıflamaya etkisi

Sürekli aynı periyot ve metot ile egzersiz yapmak kilo verme sürecini olumsuz etkileyeceğinden değişik stilleri tercih etmek de zayıflama sürecini hızlandıran bir faktördür. Mesela boy ve kilo oranı değerlendirildiğinde kaybedilecek kilo miktarı 20 ve daha fazla olan bireylerin plates gibi kilo kaybını gerçekleştirmede pasif kalacak bir spor ile zayıflatmak yerine; belirli bir diyet programından sonra kişiyi spora yavaşça alıştırmak gerekmektedir. Bu kimselere ilk olarak hafif tempolu yürüyüş ve belirli basit egzersizler önerilmelidir.

Sonuçlar olumlu oldukça egzersiz türleri değiştirilerek kilo kayıp süreci hızlandırılmalıdır. İkinci bir örnek olarak, vermek istediği kilo miktarı az olan bireylerin yürüyüş ile bu kilolarından kurtulabilmesi mümkündür. Çünkü yürüyüş en basit ve güvenilir egzersiz türü olarak bilinir. Bu aşamada kişinin yürüyüşünün hızlı olması yağ yakmayı da hızlandıracaktır. Yine egzersiz hareketlerinin belirlenmesinde kişinin bölgesel zayıflamayı istemesi ile genel olarak kilo kaybını amaçlamasına göre farklılık göstereceği de dikkate alınmalı ve buna göre egzersiz stilleri seçilmelidir.

Sporda sürekliliği sağlayarak doğru zayıflamak

Yapılan sporun zayıflamada doğru bir yol olabilmesi için bunun sürekli olması da önemlidir. Spor ile zayıflamada sürekliliği sağlamak için bazı yöntemler tercih edilebilir. Örneğin yapılacak egzersizleri önceden planlamak, birlikte spor yapabileceği bir arkadaş edinmek ya da profesyonel destek almak bunlardan bazılarıdır.

“Spor yaparken zayıflamanın doğru yolu.” için 3 yorum yapılmış.

  1. Spor yaparken hem süreklilik hem de bilinç oldukça önemli. Haftada en az 3-4 gün düzenli spor yapmanın yanında, spor yaparken de amaca yönelik yöntemleri bilmeye dikkat etmek lazım. Bilinçsiz spor yorgunluğun ötesine gitmediği gibi, kilo vermek ya da vücudu şekillendirmekten ziyade sakatlık riskini artırır. Spora başlamadan önce konunun uzmanı bir antrenöre danışmakta fayda var.

  2. Spor yapmak hayatımızın bir rutini olmalı. Ancak ülkemizde sağlığı için spor yapmaktan çok hava olsun diye spor salonlarına gidenler var. Sağlık en önemli şey ve spor da sağlık için çok çok önemli.

  3. Faydalı bir makale olmuş. Yanlış yaptığımız spor alışkanlıklarımıza son vermeliyiz. Spor yapmak hayatımızda devamlılık isteyen bir alışkanlık olmalı. Düzenli yapılan spor un hayatımıza iyi yönde etkileri olacaktır. Özellikle önüne geçemediğimiz diyabet hastalı eklem rahatsızlıkları düzensiz beslenmeyle gelen hastalıkların önüne geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

Son yazılar