Büyük paralarla borsa oynamanın zararları.

Büyük Paralarla Borsa Oynamanın Zararları.

Yatırımcı; birikimini değerlendirmek amacıyla kısa, orta veya uzun vadeli farklı enstrümanlara yatırım yapan kişidir. Yatırımcının yatırım yapmasındaki temel amaç anaparayı koruyarak anapara üzerinden ek gelir elde etmektir. betpas Günümüzde birçok yatırım alternatifi (faiz, döviz, altın, emtia, emlak, borçlanma senetleri, borsa, forex vb.) bulunmaktadır. Finans sektörü için ele alacağımız yatırım alternatifi borsadır.

Borsa nedir?

Borsa; yatırım hesabınızdaki para tutarı karşılığında hisse senedi al-sat yapabildiğiniz ya da vadeli işlemlerde uzun-kısa pozisyon alabildiğiniz bir piyasadır. Vadeli işlemler piyasası Borsa İstanbul (BİST) çatısı altında kaldıraçlı olarak işlem yapılan bir piyasadır ve hisse senedi piyasasından farklı olarak beklentiniz doğrultusunda seçeceğiniz kontratlarda uzun ya da kısa pozisyon alabilirsiniz.

venusbet !– wp:paragraph –>

Dikkat edilmesi gereken her bir kontrat için belli bir teminat oranı vardır ve kontratların teminat oranları birbirinden farklıdır. Daha iyi anlaşılması için şu şekilde bir örnek verebiliriz. Önümüzdeki ayda doların artacağı yönünde bir beklentiniz varsa önümüzdeki ayın dolar kontratında uzun pozisyon almanız gerekir. Beklentiniz gerçekleştiğinde kâr aksi durumda zarar elde edersiniz.

Hisse senedi piyasası halka arz edilen şirketlerin hisse senetlerinin betist alınıp satıldığı bir piyasadır. Her şirketin hisse fiyatı farklıdır ve seçeceğiniz hisse senedini lot adedi kadar alıp satabilirsiniz. Bir lot bir adet şirket hissesi anlamına gelir. Hissenin fiyatı maliyetinizin üzerinde olduğu takdirde kâr aksi durumda zarar söz konusudur.

Katlanılacak zarar nedir?

Her iki piyasada da yatırım yaptığınız şirketin riskini ve piyasanın tamamını ilgilendirecek riskleri üstlenirsiniz. Vadeli işlemler piyasasında kaldıraç söz konusu olduğundan büyük tutarlarla işlem yapılırsa kâr veya zarar kaldıraç oranı kadar büyük olacaktır.

Hisse senedi piyasasında ise kaldıraç söz konusu olmadığından en büyük zararınız paranızın tamamını kaybetmek olacaktır. Özellikle hisse senedi piyasası için; piyasada uzun yıllar işlem gören şirketlerin en güvenilir olduğu, spekülatif hareketlerin sıkça yaşandığı şirket hisselerinin daha kolay para kazandırabileceği, yıllardır borsada işlem yapan üçüncü şahısların önereceği hisselerin daha sağlam olduğu vb. gibi sağlam temellere dayanmayan tavsiyelere uyulmaması ve bunların dikkate alınmaması gerekir.

Borsada işlem gören şirketlerin tümünün bilanço, özel durum açıklamaları gibi duyurularına internet üzerinden kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Şirketler bu verilerini şeffaflık ilkesine dayanarak paylaştığı için yanıltıcı herhangi bir durumla karşılaşılmamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.