Japonya ve Güney Kore ticari savaşı DRAM fiyatlarını etkiledi.

Japonya ve Güney Kore ticari savaşı DRAM fiyatlarını etkiledi.

Ülkemizde, kur farkından dolayı çoğu teknolojik ürünün fiyatları tavan yapmış durumda. Zaten pahalı olan elektronik sektörü Japon üreticilerden gelen zam haberleri ile daha da etkilendi. Üzülerek belirtmek isterim ki, bilgisayar toplayacak arkadaşlar var ise elini çabuk tutmalılar, DRAM zammı kapıda.

DRAM fiyatları düşüşte gidiyorken bir den artış göstermeye başladı,  Japonya geçtiğimiz günlerde Güney Kore için ileri teknoloji ticareti ve ürünlerinde bir sınırlama getirmişti.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, Toshiba tesislerinde uzun süreli elektrik kesintilerinden dolayı üretim aksadı ve bu olumsuzluklar DRAM piyasasını olumsuz etkiledi.

Japonya ve Güney Kore arasındaki ticari savaş, ülkemizdeki Cep telefonu, Televizyon, Tablet Bilgisayar ve Bilgisayar OEM ürünlerinde de paralel olarak cebimizi oldukça yakacak gibi duruyor.

Tahmin edilen yaptırım sonrası zamların örneğin; 8 GB DDR4 fiyatlarında 3,75 $ lık bir zammın olacağı söylenmekte. Umarız bu artış daha fazla artmadan DRAM fiyatları normaline geri döner.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz