İskanı Olmayan Eve Konut Kredisi

İskansız Eve Kredi Çıkar Mı?

İskan Belgesi, yapı kullanım izni olarak kabul edilen bir belgedir. Söz konusu belgeye konu olan konutun yapıldığı bölgedeki yetkili olan ve adresin bağlı olduğu belediyeden veya valilikten alınan bu belge ile konut kredisi almak mümkündür. Ülke genelinde tüm konutlar için alınan bu belge, konutun inşaatı başlamadan önce resmi işlemlerin başlatılması ile birlikte inşaat izninin alınması olarak ifade edilebilmektedir. İnşaat izni sonrasında konutların oturuma hazır alması ile birlikte iskan belgesi alınmaktadır. Bu iskan belgesi ise oturma izninin alındığını ifade eden resmi bir belgedir. Bu belgenin alınmaması ya da olmaması konutlarda oturulamayacağı anlamını taşımaktadır.

Söz konusu konutlarda oturulabileceği anlamını taşıyan iskan belgesi, bankalar nezdinde oldukça önemlidir. Bankacılık ürün ve hizmetlerine yapılan başvurularda bankaların çalışma politikaları ve konut kredisi kullanım koşulları içerisinde önemli bir belge niteliği taşıyan İskan Belgesi, alınacak konutun oturuma hazır ve izinli bir konut olduğunu ifade etmekle birlikte; bankaların vermiş olduğu yüksek tutarlı ve uzun vadeli konut kredilerinin de riskini en aza indirmektedir.

İskanı Olmayan Eve Konut Kredisi Alma

Konut kredisi başvurularında belirlenen koşullar ve şartlar bankaların çalışma politikaları çerçevesinde değişiklik gösterebildiği için pek çok konut sahibi olmak isteyen tüketiciler tarafından İskanı Olmayan Eve Konut Kredisi seçeneklerini araştırmaktadır. Ancak bankalar konut kredisi ürününü kullanıma açarken Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği’ni esas almaktadırlar. Bu yönetmelik içerisinde belirtilmekte olan tüm konutlar için konut kredisi kullanmak oldukça kolaydır. Belirtilen bu yönetmelik içerisinde yapı kullanım izni yani iskan ile ilgili bir şart bulunmamaktadır, ancak yukarıda da ifade edildiği gibi bankalar risklerini en aza indirebilmek için bu koşulu ekleyebilmektedir.

İskanı Olmayan Eve Konut Kredisi veren bankalar iskansız konutlar için kredi açabilmektedir. Özel ya da kamu projelerinde konut inşaat halinde iken tüketicilerin konut kredisi kullanmasına olanak tanımakta ya da belirli kampanyalar düzenlemektedirler. Böylece alınacak konut henüz inşaat halindeyken yani yapı kullanım izni alınmadan iskansız olarak konut kredisi kullanılmış olmaktadır.

İskan belgesi olmadan konut kredisi alınması esnasında bankalar söz konusu konutun tapusu ile işlem yapmaktadırlar. Konut tapusu içerisindeki kat irtifakı ve kat mülkiyeti gibi belirtilen hususlar konut kredisi alma aşamasında oldukça önemlidir. İskanı Olmayan Eve Konut Kredisi almak için tapu kullanılacak ise tapu harcı ödeyerek konutun tapusunun alınması gerekmektedir.

İskansız Eve Kredi Veren Bankalar

İskansız eve konut kredisi veren bankalar içerisinde pek çok özel ve kamu bankası bulunmaktadır. Halk Bankası, Denizbank, ING Bank, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Yapı Kredi Bankası ve Vakıfbank’ın içerisinde bulunduğu bu bankalara yapılan müracaatlarda her bir bankanın konut kredisi kullandırma koşullarının ve şartlarının farklı olduğunu ifade etmek mümkündür.

Ayrıca bu koşullar ve şartlar iskanı olmayan evlere konut kredisi kullanma seçeneğinde de görülebilmektedir. İskansız evlere konut kredisi verilirken belirli prosedürler izlemediklerinden başvuru işlemleri öncesinde herhangi bir banka şubesi ziyaret edilerek detaylı bilgi alınması ve talep edilen belge ve bilgilerin eksiksiz olarak beyan edilmesi gerekmektedir.

Konut kredisi kullanılması aşamasında söz konusu konutun yapı kullanım izninin olup olmadığını ise sorgulamak oldukça kolaydır. İskan sorgulama işlemi için imar müdürlüklerine müracaat edilebileceği gibi, e-devlet platformu üzerinden de online olarak sorgulama yapılabilmektedir. Yapı Kullanma İzin Belgesi hizmet sayfası üzerinden sorgulama işlemi yapılarak söz konusu konuta ilişkin iskanın olup olmadığı ve İskanı Olmayan Eve Konut Kredisi yöntemi ile kredi alınıp alınamayacağı belirlenebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.