Hava savunmada kullanılacak S400 özellikleri nelerdir.

Hava savunmada kullanılacak S400 özellikleri nelerdir.

S400 hava savunma sistemi, bilindiği üzere ülkemize geçtiğimiz günlerde parti şeklinde gelmeye başladı, Bu füzelerin ülkemizin hava savunma konusunda etkisi oldukça büyük, S400 aslında S300’den alıntı, sadece rampa ve radar sistemi revize edilmiş durumda, yani %70 lik bir benzerlik var. S300’ler aslında Rusya soğuk savaş döneminde üretilmeye başlamıştı fakat sovyet sosyalist cumhuriyet dağılıyor ve savunmaya ayrılan bütçe azaldığı için üretimine ara veriliyor.

S400 Özellikleri : 

Roketin gidebileceği max. menzil 400 km olarak belirtiliyor. Saniyede tükettiği yol 4.8 km ve azami hedef irtifası 30 km. Ayrıca aynı anda gelişmiş radarları sayesinde 80 hedefi takip edebiliyor. Ek olarak radara girmiş bir hedefe iki füze birden gönderebiliyor. Bir füzenin ağırlığı 1.8 ton çapı 50 cm uzunluğu ise 8 mt. Füzenin savaş başlığı ise 145 kg. Bir adet S400 taburu en az bir mobil komuta merkezi, 8 fırlatıcı ve 32 füzeden oluşmakta. Bu füzeler kendi içerisinde 3’e ayrılıyor, Uzun menzil, orta menzil ve 120 km olan kısa menzil.

S400 Nasıl Çalışır : 

Uzun menzilli hava radarı, havadaki olası hedefi tespit ediyor ve bul bilgileri komuta aracına gönderiyor. Bu hedefler komuta aracında değerlendiriliyor, eğer hedef doğrulanırsa komuta aracı fırlatma aracına yani füze rampasına gönderiyor ve füze ateşleniyor. Bütün bunlar olurken aradaki angajman radarı ise roketin hedefe doğru ulaşmasını sağlıyor. Bütün bu işlem kuyruğu saniyeler içerisinde olurken füzeyi rampaya yerleştirip fırlatmak sadece 5 dakikayı buluyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.