Yakıt tasarrufu sağlamak için 5 önemli madde.

Yakıt tasarrufu sağlamak için 5 önemli madde.

Yakıt tasarrufu nasıl sağlanır.

Eğer yakıt tasarrufu yapmak istiyorsak, bir numaralı kural hız kontrolüdür. Yanı otomobilimizi hızlı kullanmamaktan geçmektedir. Aracımızı ne kadar hızlı kullanırsak, yaktığımız yakıt oranı da eşdeğer olarak artacaktır. Ve tasarruf sağlayamamış oluruz. Saat’de 90/100 km kuralını hiçbir zaman unutmamamız gerekmektedir. Bu sadece bir yakıt tasarrufu yapmak için değil, hem bizim hem de diğer sürücülerin canını tehlikeye atmamak adına uymamız gereken kurallardan biridir.

Klima kullanımına dikkat ediniz.

Klima kullanımı aracımızın yaktığı yakıt oranını yükselten unsurlardan biridir. Genellikle uzun yolda klima açma gereği duyarız. Eğer klimanızı sıkışık trafikte, bunaldığınız anda açarsanız, klimanın yaptığı yakıttan tasarruf etmiş olursunuz. Araç klimaları uzun yolda ve sürat halinde daha çok yakmaktadır.

Araç ve motor bakımına özen gösterin.

Aracımızda bulunan kirlenmiş ve tıkanmış yağ filtreleri, işlevini yitirmiş motor yağları performansı düşürmektedir. Bu sizin fazla yakıt yakmanıza sebep olur. Eğer motor bakımınızı sağlıklı bir şekilde belirli periyotlarda yaparsanız bu sizin %4 oranında yakıt tasarrufu yapmanız demektir.

Lastik havalarınızı kontrol edin.

Lastik havalarının olması gerektiği hava basıncının altında seyir yapmanız yakıt tüketimini artıracağı gibi sürüş güvenliğinizi de etkiler.

Aracınızı rölantide çalıştırmayın.

Çoğu sürücünün bildiği aracın rölantide olması gerektiğidir. Fakat bu yanlış bilgidir. Aracınızı duracağınız zaman kontak kapatmak ve kalkacağınız zaman kontak açmak rölantide araç kullanmak’tan size daha az yakıt yakmanızı sağlayacaktır.

Unutmadan belirtmeliyim ki, anı hızlanmalar, yüksek devirlere çıkmak size fazla yakıt harcamanızı sağlar. Yüksek devirlere kademeli olarak çıkarsanız, hem tasarruf etmiş olursunuz hem aracınızın performansı ilk günkü gibi kalır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz