BMC tarafından üretilen yeni zırhlı araç vuran TSK bünyesine katıldı.

BMC tarafından üretilen yeni zırhlı araç vuran TSK bünyesine katıldı.

Yep yeni zırhlı araç vuran TSK bünyesine katılıyor, İsmi ile anlayacağınız üzere yerli zırhlı aracımız BMC fabrikası tarafından üretilerek TSK envanterine geçti.

Türk silahlı kuvvetlerinin ihtiyacı doğrultusunda üretilen bu araçlar kara kuvvetlerine özel olarak üretildi. Bir çok alanda hizmet sağlayabilen bu araç, Türk askerlerinin görevini yerine getirmesinde büyük rol oynamakta. Taktik tekerlekli zırhlı araçlar projesi kapsamında BMC firması tarafından geliştirilen vuranın TSK’ne teslimatı başlamış durumda.

Manevra kabiliyeti oldukça güçlü, sert ve engebeli arazilerde sınır tanımayan bu araç, içerisinde de bir çok teknolojiyi beraberinde getiriyor. Şu ana kadar 20 adet Vuran TSK envanterine geçti bile.

BMC tarafından üretilen bu araç, terörle mücadele, konvoy, devriye, hassas bölge koruma ve keşif için kullanılabilecek. Araç el yapımı bomba, mayın ve el yapımı patlayıcılara özel olarak geliştirilmiş personel koruma odaklı dayanıklık testlerinden başarıyla geçmiş durumda. Aynı zamanda üzerinde ASELSAN tarafından geliştirilen yüksek balistikli silah bulunuyor.

Araç üzerinde bulunan silahlar bir komuta merkezi tarafından kontrol edilebilir şekilde üretilmiş, aynı zamanda araç içerisinde lastik şişirme, yangın söndürme sistemi, ve iklimlendirme gibi bir teknolojiyi beraberinde getiriyor. Araçta bulunan silah sistemi 7,62 mm makinalı tüfek, 12,7 mm uçaksavar ve 40 mm bomba atar mermisi atabiliyor.

Vuran içerisinde en fazla 9 mürettebat alabiliyorken, saatte 110 km ile yol alabiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.