Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Post Image
184

BMC tarafından üretilen yeni zırhlı araç vuran TSK bünyesine katıldı.

Yep yeni bir araç vuran TSK bünyesine katılıyor, İsmi ile anlayacağınız üzere yerli zırhlı aracımız BMC fabrikası tarafından üretilerek TSK envanterine geçti.

Türk silahlı kuvvetlerinin ihtiyacı doğrultusunda üretilen bu araçlar kara kuvvetlerine özel olarak üretildi. Bir çok alanda hizmet sağlayabilen bu araç, Türk askerlerinin görevini yerine getirmesinde büyük rol oynamakta. Taktik tekerlekli zırhlı araçlar projesi kapsamında BMC firması tarafından geliştirilen vuranın TSK’ne teslimatı başlamış durumda.

Manevra kabiliyeti oldukça güçlü, sert ve engebeli arazilerde sınır tanımayan bu araç, içerisinde de bir çok teknolojiyi beraberinde getiriyor. Şu ana kadar 20 adet Vuran TSK envanterine geçti bile.

BMC tarafından üretilen bu araç, terörle mücadele, konvoy, devriye, hassas bölge koruma ve keşif için kullanılabilecek. Araç el yapımı bomba, mayın ve el yapımı patlayıcılara özel olarak geliştirilmiş personel koruma odaklı dayanıklık testlerinden başarıyla geçmiş durumda. Aynı zamanda üzerinde ASELSAN tarafından geliştirilen yüksek balistikli silah bulunuyor.

Araç üzerinde bulunan silahlar bir komuta merkezi tarafından kontrol edilebilir şekilde üretilmiş, aynı zamanda araç içerisinde lastik şişirme, yangın söndürme sistemi, ve iklimlendirme gibi bir teknolojiyi beraberinde getiriyor. Araçta bulunan silah sistemi 7,62 mm makinalı tüfek, 12,7 mm uçaksavar ve 40 mm bomba atar mermisi atabiliyor.

Vuran içerisinde en fazla 9 mürettebat alabiliyorken, saatte 110 km ile yol alabiliyor.

BENZER YAZILAR

4 Yorum

  Mehmet

  BMC uzun yıllardır kamyon ve tır üreten köklü bir firma. Dönem dönem zorluklarla mücadele ettiyse de şimdilerde Katarlılarla yaptığı ortaklıklar ve devlet destekleriyle ortaya baya proje çıkartıyor gibi görünüyor. Yerli firmalara destek vermek gerek. Bugün teker lastiği üretiriz yarın araba… Yeterki süreklilik olsun…

  8 Temmuz 2019 Cevapla
  Mehmet Ortaç

  Savunma sanayisinde son yıllarda güzel gelişmeler yaşanıyor. En azından bu konuda dünyanın gerisinde kalmamayı başarıyoruz. Umarım daha güzel gelişmeler de yaşanacaktır.

  9 Temmuz 2019 Cevapla
  mm
  radmin

  Türkiye’nin bu tür adımlar atması bizi çok mutlu ediyor, dışa bağımlılık çok kötü bir şey. Dilerim bir gün sanayisi ve dış ticareti devleşen çin gibi olmayı başarısız.

  9 Temmuz 2019 Cevapla
  Baran

  BMC eskiden de bu işlerin içindeydi; fakat Karamehmet’in yönetimle ilgili yaptığı hatalardan sonra bir ara oldukça kötü günler geçirdi. Arada o dönem olmasa şimdi çok daha ileri bir teknolojiyle çok daha fazla miktarda yerel üretime katkıda bulunabilirdi. Tekrardan aktif hale getirilmesi çok iyi tabi; ama bu kez eski hatalara düşülmemesi, ders alınması gelecek dönem için oldukça önemli

  13 Temmuz 2019 Cevapla

Bir cevap yazın