Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama 2021

Yeni işe girişler, çalışılan kurumların ya da şirketlerin farklı bankalarda çalışması, eft masrafları ya da bankaların düzenlemiş olduğu kampanyalar doğrultusunda pek çok bireysel veya kurumsal müşterinin birden fazla banka hesabı olduğunu söyleyebiliriz. Bu açılan hesaplar nakit kartlar sayesinde ATM’ler ya da mobil bankacılık uygulamaları aracılığı ile kullanılabilmektedir.

Nakit kullanma ihtiyacını ortadan kaldıran bu banka hesaplarının kullanım sıklığının artmasına bağlı olarak tek bir kişinin birden fazla banka hesabının olmasının yanı sıra aynı bankanın farklı şubelerinde dahi en az 2 farklı hesabı olduğunu söylemek mümkündür. Bu hesapların açıldıktan sonra düzenli olarak kontrol edilmemesi ya da hesaplarda kalan bakiyeler Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemi ile kontrol edilebilmektedir.

Son dönemde yaşanan gelişmeler sonrasında bankalar duyuru yaparak yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecek olan hesaplarda unutulan paraların ve kullanılmayan hesapların bankaların internet siteleri üzerinden sorgulanmasına olanak sunulmuştur.

TMSF Nedir?

TMSF yani Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bir kuruluştur. Bu kuruluş başkan ve üyelerden oluşan kurul ile bakana bağlı faaliyetlerini yürüten başkanlık teşkilatından oluşmaktadır. İdari ve mali özerkliğe sahip olan bu kuruluş, bağımsız olarak görev yapmaktadır. Görevlerini ise kendisine verilen yetkiler çerçevesinde yerine getirmektedir.

TMSF’ye devredilen ya da devredilecek olan hesaplar bireysel ve kurumsal hesaplar olarak bir ayrıma tabii değillerdir. Ancak Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemlerinde işlem görmemiş ve unutulan hesapların çoğunluğunun bireysel banka hesapları olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle bankalar tarafından Ocak ayı itibari ile hesap sahiplerine ve hak sahiplerine yapılan bildirimler ile unutulan tutarların hak sahiplerine ya da hesap sahiplerine tekrar verilmesi sağlanmaktadır.

TMSF Zaman Aşımı Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemleri TMSF Zaman Aşımı Sorgulama ekranlarından kolaylıkla rahatlıkla yapılabilmektedir. 10 yıl süre ile bankalarda bulunan ancak herhangi bir işlem olmadığı tespit edilen tutarlar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilecektir.

TMSF Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda son 10 yıl boyunca hareket görülmeyen hesapların ve hesapların içerisindeki tutarların tümü kamuya devrolacaktır. Bu nedenle 2009 yılından bu yana hiçbir işlem olmayan hesapların devri öncesinde her bir vatandaşın Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemini yaparak zaman aşımına uğramış hesaplarına erişmesi istenmektedir.

Sorgulama işlemi için TMSF Zaman Aşımı Sorgulama hizmetinden yararlanmak yeterlidir. Sorgulama işleminde zaman aşımına uğramış hesaplar için yalnızca TMSF veri tabanında kayıtlı olan T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılabilmektedir.

2020 yılı içerisinde sorgulama yapılmadığı için 217 milyon lira para Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmiştir. 2021 yılı itibari ile bu rakamın daha yüksek olmaması için bankalar ve TMSF tarafından has sahiplerine ve banka hesap sahiplerine ilanlar verilerek duyurular gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle her bir hak sahibinin Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemi yaparak unuttukları paraları fona devredilmeden çekmeleri önerilmektedir.

Para Sorgulama işlemleri bankaların yayımlamış oldukları zaman aşımı listelerinden de yapılabilmektedir. Zaman aşımı kapsamına giren yatırım hizmetleri ve faaliyetleri ile birlikte yan hizmetlerinden kaynaklanmış olan her türlü emanetler ve alacaklar listesine tüm özel ve kamu bankalarının zaman aşımı sorgulama sayfalarından ulaşılabilmektedir. Listede bilgileri bulunan bireylerin devir yapılacak tarihten önce banka şubelerine müracaat etmeleri ve zaman aşımına uğraşım ya da unutulmuş paraya ilişkin işlem başlatmaları gerekmektedir. Aksi halde söz konusu kıymetlerin ve emanetlerin üzerinden elde edilmiş faizler, kar payları ve diğer tüm getiriler ile birlikte devredileceği unutulmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.