Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kapat

AMD işlemcisi olanların dikkat etmesi gereken püf noktaları.

Günümüzde AMD işlemci kullanan bir çok kullanıcı bulunmakta. İyi bir donanım bilginiz var ise, işlemcinizin macun değişimini, macun süresini, sıcaklık değerlerini takip edersiniz. Ancak bazı kullanıcılar hiç bir şekilde takip etmediği gibi macun bile yenileme gereği duymaz, bu durum mavi ekranlara, donmalara oyundan atma gibi tatsız durumları doğurur. Bu madde işlemcinin ısısını bakır soğutucuya iletme görevini yerine getirememesidir.

En az 7 ay içerisinde AMD işlemci nizin macununu değiştirmeniz gerekmektedir. Macun seçiminizi iyi yapmanız gerekmektedir. Cooler Master vb gibi piyasa liderleri ile alışveriş yapmalısınız. Macunu bolca sürmemelisiniz. Serçe parmağımızın ucu kadar alıp işlemci ortasına koymalı ve bunu bir kartvizit yardımı ile dışarı taşmayacak şekilde dağıtmalıyız.

AMD işlemciler İntel işlemcilere göre soket yapısı farklıdır. Bu nedenle bir tık daha dikkatli olmalıyız. AMD işlemcilerde pin varken İntel işlemcilerde pin olayı yoktur (yeni nesil)

 

İntel Soket Yapısı

AMD Soket Yapısı

Gördüğünüz üzere intel amd soket yapısına göre daha sağlam gibi görünebilir, çünkü işlemcinin soket üzerinde kalmasını sağlayan kafes mevcut. Fakat AMD sokette böyle bir kafes yok, bu nedenle sökerken dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde işlemcinin pini kırılabilir.

Dikkatsizce sökülen AMD işlemci.

Eğer şanslı iseniz işlemci pini kırılmaz. Aksi taktirde pek şansınız yok. 🙁 Sökmeden önce iyice ısıtmamız gerekmektedir. Isıtma esnasında pervane yapraklarına doğru tutmayın birde fan dan olmayalım 🙂 45 derecelik açı ile işlemci dibine doğru tutmalıyız.

Bu şekilde kolayca işlemcimizi donmuş macundan ayırabiliriz. Hepinize kolay gelsin.

İyi oyunlar.

“AMD işlemcisi olanların dikkat etmesi gereken püf noktaları.” için 2 yorum yapılmış.

  1. sürekli intel işlemcili bilgisayar kullandım ama malum döviz epey arttı.
    intelden biraz daha uygun fiyatlı amd işlemci düşünme zamanıı geldi bence, bazı modellerinin benchmark tesleri muadili olan intel işlemciden aşağı kalır değil. bir de ısı problemini halletseler süpre olacak…

  2. Kendim intel AMD islemcesine gözüm gibi bakar macunlarini sürekli kontrol ederim bu sayede her zaman için güzel oyunlar oynarken hic sıkıntı cekmem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

Son yazılar